Logo Przewdonik Katolicki

Bazylika mniejsza w Licheniu

ks. Krzysztof Graczyk
Fot.

W sobotę, 2 lipca 2005 r., obchodom nadania nowej świątyni w Licheniu tytułu bazyliki mniejszej przewodniczył abp metropolita warmiński Edmund Piszcz, a homilię wygłosił ordynariusz łowicki Andrzej Dziuba. Nadanie godności nastąpiło podczas pierwszej w dziejach licheńskiego sanktuarium uroczystości Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Mszę św. koncelebrowali biskupi z Włocławka...

W sobotę, 2 lipca 2005 r., obchodom nadania nowej świątyni w Licheniu tytułu bazyliki mniejszej przewodniczył abp metropolita warmiński Edmund Piszcz, a homilię wygłosił ordynariusz łowicki Andrzej Dziuba. Nadanie godności nastąpiło podczas pierwszej w dziejach licheńskiego sanktuarium uroczystości Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.Mszę św. koncelebrowali biskupi z Włocławka z ordynariuszem, Wiesławem Alojzym Meringiem na czele, oraz abp Juliusz Paetz i bp Ireneusz Pękalski wraz z licznym gronem kapłanów diecezjalnych i zakonnych. W uroczystościach uczestniczyła rzesza wiernych przybyłych niemal z całej Polski i zagranicy.
Zgromadzonych powitał bp W. Mering. Bp pomocniczy Stanisław Gębicki odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego ustanawiający świątynię licheńską bazyliką mniejszą, a następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św., będąca dziękczynieniem Bogu za ten dom modlitwy i mocy duchowej narodu polskiego. - Tytuł bazyliki mniejszej jest szczególnym wyróżnieniem dla świątyni - rozpoczął homilię bp Dziuba. Zwrócił uwagę, że licheńskie sanktuarium maryjne, jest miejscem rozdawnictwa łask, w którym wiernym przychodzi zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście wypełniają zadania chrześcijańskie, czy swoim życiem dają świadectwo wiary, nadziei i miłości. Nawiązując do czytań mszalnych, kaznodzieja wskazał, że katolicy muszą żyć orędziem Jezusa Chrystusa, a do tego niezbędna jest przemiana ludzkich serc.
Budowę świątyni w Licheniu wg projektu arch. Barbary Bieleckiej rozpoczęto w 1994 r. Jest to największy kościół w Polsce, ósmy pod tym względem w Europie i dwunasty w świecie. Stanowi wotum narodu polskiego za Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa 2000 r. i został zbudowany dzięki dobrowolnym datkom setek tysięcy Polaków, którzy zaakceptowali pomysł ks. Eugeniusza Makulskiego MIC, ówczesnego kustosza sanktuarium. Siódmego czerwca 1999 r. świątynię pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież mówił wówczas o wierze Maryi i o wierze pielgrzymów; modlił się, aby ich wiara była żywa, mocna i dojrzała. Powiedział również i te pamiętne słowa: "Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego Sanktuarium - księżom marianom - którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom". W ubiegłym roku, 12 czerwca, podczas Mszy św. na zakończenie odbywającego się w Licheniu 328. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, poświęcenia kościoła dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki