Logo Przewdonik Katolicki

Okruszyny dobroci

ks. Krzysztof Graczyk
Fot.

W dniach 27-28 października w Brześciu Kujawskim, z inicjatywy ks. prał. Ireneusza Juszczyńskiego, proboszcza par. św. Stanisława Biskupa Męczennika, odbyła się kolejna edycja akcji charytatywnej Dobro za dobro. Właściwie tegoroczna akcja rozpoczęła się 1 września apelem o gromadzenie przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem lub osiągających...

W dniach 27-28 października w Brześciu Kujawskim, z inicjatywy ks. prał. Ireneusza Juszczyńskiego, proboszcza par. św. Stanisława Biskupa Męczennika, odbyła się kolejna edycja akcji charytatywnej „Dobro za dobro”.

Właściwie tegoroczna akcja rozpoczęła się 1 września apelem o gromadzenie przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem lub osiągających bardzo niskie dochody. Parafianie ze zrozumieniem odpowiedzieli na wezwanie proboszcza; nadto włączyli się w organizację wieńczącej akcję „Dobro za dobro” dwudniowej imprezy kulturalnej. Dokonując jej otwarcia, ks. prał. Juszczyński stwierdził, że zmiany w świecie dokonują się „nie wskutek rozwoju cywilizacji, lecz dzięki okruszynom ludzkiej dobroci”. W Brzeskim Centrum Kultury wystąpił Zespół Powołaniowy „Kerygma” z WSD we Włocławku, a w kościele koncert dedykowany ludziom dobrej woli dała Antonina Krzysztoń. Zasłużone brawa otrzymali występujący w przedstawieniu „Róże św. Elżbiety” uczniowie SP nr 1 w Brześciu, przygotowani przez nauczycielki polonistki.

Z myślą o najmłodszych, młodzież elżbietańska przygotowała atrakcje, pracując pod kierunkiem s. Urszuli Boguckiej, przełożonej domu Sióstr Elżbietanek w Brześciu Kujawskim. Odbyły się zabawy i konkursy, loteria fantowa, funkcjonował sklepik z napojami i słodyczami. Całe dzieło wspomagali: niżej podpisany wikariusz parafii brzeskiej i p. Małgorzata Kruszczyńska, katechetka. Mieszkańcy wsi: Rzadka Wola Parcele i Pikutkowo sprawili dzieciom niespodziankę, fundując ucztę dla smakoszy ciast. Podczas spotkania przeprowadzono aukcję, z której dochód zasilił fundusz akcji „Dobro za dobro”.

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że do programu wieńczącego akcję charytatywną, w szczególny sposób włączono dziękczynienie za beatyfikację Matki Luizy Merkert, współzałożycielki Sióstr św. Elżbiety oraz za wszelkie dobro wynikające z 70 lat pobytu i pracy sióstr elżbietanek w Brześciu Kujawskim. Z tych okazji w niedzielę 28 października sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Ireneusza Juszczyńskiego; celebrowali ks. Marek Bałwas i ks. prał. Lech Król, który wygłosił kazanie. W Eucharystii uczestniczyła niemal cała rada prowincjalna z Warszawy, z s. prowincjalną Cecylią Falkowską i s. wikarią Cherubiną Perkowską. Licznie przybyły siostry elżbietanki z prowincji warszawskiej i toruńskiej.

Na zakończenie wyjaśnijmy, że dochód z akcji „Dobro za dobro” przeznaczony jest w całości na organizację tegorocznych kolonii i półkolonii dla dzieci z brzeskich rodzin borykających się z trudnościami materialnymi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki