Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie potrzebą serca

al. Jakub Kośka
Fot.

Niespełna miesiąc temu, 9 listopada, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wraz z pracującymi tu od kilku lat siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, dziękowała Bogu za dar beatyfikacji założycielki zgromadzenia s. Marii Luizy Merkert. Dziękczynnej Eucharystii w kościele św. Witalisa przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a koncelebrowali:...

Niespełna miesiąc temu, 9 listopada, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wraz z pracującymi tu od kilku lat siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, dziękowała Bogu za dar beatyfikacji założycielki zgromadzenia – s. Marii Luizy Merkert.

Dziękczynnej Eucharystii w kościele św. Witalisa przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a koncelebrowali: biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, biskupi seniorzy Bronisław Dembowski i Czesław Lewandowski, księża moderatorzy i profesorowie WSD z rektorem ks. kan. dr. Jackiem Szymańskim oraz kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej. W Mszy św. uczestniczyły siostry elżbietanki z prowincji toruńskiej i warszawskiej oraz siostry ze zgromadzeń mających domy na terenie Włocławka. Atmosferę modlitwy i skupienia podtrzymywał piękny śpiew scholi sióstr elżbietanek.

Wprowadzenia do liturgii dokonał ks. rektor Jacek Szymański, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. dr Lech Król – dyrektor Domu Księży Emerytów w Michelinie i profesor teologii duchowości w WSD. Wyjaśniając treść czytań mszalnych, ukazał przykład miłości do Chrystusa i Kościoła, przybliżając sylwetkę bł. Marii Luizy Merkert. Nawiązał również do życiorysu patronki założonego przez nią zgromadzenia – św. Elżbiety Węgierskiej, która mimo bogactwa i królewskiego pochodzenia, miała odwagę pochylać się nad Chrystusem cierpiącym w chorych, ubogich i odrzuconych.

Po Komunii św. wdzięczność Bogu i ludziom wyraziła w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przełożona prowincjalna s. Anna Kołodziejczyk, która też przekazała pasterzowi diecezji relikwie bł. Marii Luizy Merkert. Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. bp Mering podziękował zebranym za wspólnotę modlitwy i zwrócił uwagę na wartość poświęcenia się Chrystusowi i troski o Jego Kościół. Po Mszy św. w refektarzu odbyła się kolacja – jej uroczysty charakter był wynikiem zaangażowania ks. Marcina Filasa, dyrektora ds. administracyjnych WSD (pełni on również funkcję kapelana pracujących tu sióstr elżbietanek).

Seminaryjna wspólnota wyraża wdzięczność wszystkim, którzy w tym dniu jednoczyli się wokół Chrystusowego Ołtarza w kościele św. Witalisa. Za wstawiennictwem bł. Marii Luizy Merkert prosimy o Boże błogosławieństwo dla księży moderatorów, profesorów, alumnów i sióstr ze Zgromadzenia św. Elżbiety, a specjalnie dla s. Zofii, s. Jany i s. Elizy, które wytrwale realizują charyzmat Założycielki, pełniąc posługę w naszym seminarium.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki