Logo Przewdonik Katolicki

Matka Boża Wspomożycielka Wiernych

Anna Płotek
Fot.

Rocznica ukoronowania figury Matki Bożej w Twardogórze papieskimi koronami, poświęconymi przez Jana Pawła II w Skoczowie, mija 24 września. Dziesięć lat po tym wydarzeniu biskup Stanisław Napierała będzie celebrował w sanktuarium twardogórskim uroczystą Mszę Świętą. Twardogóra znana jest jako ośrodek szczególnej czci oddawanej Matce Bożej. Jej słynąca łaskami figura jest...

Rocznica ukoronowania figury Matki Bożej w Twardogórze papieskimi koronami, poświęconymi przez Jana Pawła II w Skoczowie, mija 24 września. Dziesięć lat po tym wydarzeniu biskup Stanisław Napierała będzie celebrował w sanktuarium twardogórskim uroczystą Mszę Świętą.Twardogóra znana jest jako ośrodek szczególnej czci oddawanej Matce Bożej. Jej słynąca łaskami figura jest kopią wizerunku Maryi z obrazu znajdującego się w Turynie. Została wyrzeźbiona przez Jana Szczerkowskiego, artystę z Barwałdu koło Wadowic. Pierwotnie stanowiła część ołtarza przeznaczonego do jednego z lwowskich kościołów. Wybuch wojny nie pozwolił jednak artyście na dokończenie dzieła. Podczas wojennej zawieruchy postać Maryi z Dzieciątkiem kilkakrotnie w cudowny sposób uniknęła zniszczenia. Ostatecznie trafiła do Twardogóry.

Początki parafii


Tutejszy kościół parafialny został zbudowany w 1873 roku w stylu neogotyckim. Świątynię konsekrowano 30 maja 1966 roku, natomiast kult Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest bardzo młody, sięga zaledwie roku 1945. Wówczas w czerwcu przybył do Twardogóry ks. Jan Duniec, salezjanin, który zamieszkał przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego i rozpoczął działalność duszpasterską. Już we wrześniu tego roku na prośbę parafian władze państwowe przekazały kościół ewangelicki administracji apostolskiej we Wrocławiu, która oddała tutejszą parafię w zarząd Towarzystwu Salezjańskiemu.
Po przybyciu do Twardogóry salezjanie prowadzili pracę duszpasterską, rozwinęli działalność oświatową w parafii. Przy pomocy parafian udało się przystosować kościół protestancki do potrzeb kultu katolickiego i oddać do użytku świątynię, którą w grudniu 1945 r. poświęcono ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W ołtarzu głównym została umieszczona figura zacnej Patronki.

Rozwój kultu maryjnego


Ponieważ łaski zyskiwane za pośrednictwem Maryi były coraz liczniejsze, biskup kaliski w 1994 roku ogłosił świątynię sanktuarium maryjnym diecezji kaliskiej. Rok później, we wrześniu, Prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował figurę Matki Bożej koronami poświęconymi przez Jana Pawła II.
Wielkim wydarzeniem było nadanie w maju tego roku sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystościom, podczas których odczytano dekret Jana Pawła II, nadający świątyni ten tytuł, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Jest to już druga taka bazylika w diecezji kaliskiej obok sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Dziś obserwujemy w Twardogórze wciąż żywy kult Wspomożycielki, której parafianie oraz pielgrzymi powierzają swoje troski i prośby. Cześć oddawana łaskami słynącej figurze Maryi uwidacznia się zwłaszcza podczas odprawiania Wieczystej Nowenny oraz na Apelu Jasnogórskim. Zgromadzeni na modlitwie wierzą, że wstawiennictwo Twardogórskiej Pani, która ma moc uzdrawiającą, chroni przed kalectwem, strzeże pokoju, jedna rodziny, wybawia z trudnych sytuacji życiowych, jak tego dowodzą udokumentowane świadectwa licznych łask, uzyskanych w sanktuarium.

Program uroczystości
10-lecia koronacji figury
Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, 24 września 2005 roku:

godz. 8 - Msza Święta
godz. 10 - Msza Święta dla pielgrzymek
godz. 14 - Spotkanie pielgrzymek młodzieży z dekanatu twardogórskiego
godz. 17 - Msza Święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bp. Stanisława Napierały, Ordynariusza Kaliskiego

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki