Logo Przewdonik Katolicki

Tanie zabawki ''rozwojowe''

Bogna Białecka
Fot.

Sklepy są wypełnione przecudnymi, kolorowymi, dźwięczącymi zabawkami. Wiele z nich to małe arcydzieła, do powstania których przyczyniła się praca zespołu psychologów, plastyków i muzyków. Wadą tych naprawdę przemyślanych zabawek rozwojowych jest cena. Zwykle są bardzo drogie, a ich tanie imitacje wykonane są często z niezdrowych materiałów lub też przez bezmyślne naśladownictwo...

Sklepy są wypełnione przecudnymi, kolorowymi, dźwięczącymi zabawkami. Wiele z nich to małe arcydzieła, do powstania których przyczyniła się praca zespołu psychologów, plastyków i muzyków. Wadą tych naprawdę przemyślanych zabawek rozwojowych jest cena. Zwykle są bardzo drogie, a ich tanie imitacje wykonane są często z niezdrowych materiałów lub też przez bezmyślne naśladownictwo pozbawione są najważniejszych, stymulujących rozwój, elementów. Dlatego dla niezamożnych rodziców, pragnących dać swojemu dziecku jak najlepszy start, zgromadziłam kilka propozycji zabawek, które można wykonać własnoręcznie, tanim kosztem, a które wspomagają rozwój dziecka. Przy okazji wykonywanie zabawek to także radosne i rozwojowe zajęcie dla rodziców.Pierwsze puzzle


Zgromadź kawałki styropianu z różnych opakowań. Weź foremki do wycinania ciastek o kształcie zwierzątek, serduszek, gwiazdek itp. Odciśnij foremkę w styropianie. Następnie bardzo ostrożnie wytnij kształty wzdłuż odciśniętych linii, tak by nie uszkodzić pozostałego kawałka. Pokaż maluchowi, jak można dopasować puzzle do otworów. Z początku lepiej każdy otwór wyciąć w osobnym kawałku styropianu, jednak gdy maluch już opanuje dopasowywanie, zabawę można urozmaicić, wycinając kilka wzorków w jednym kawałku.
Gra przeznaczona jest dla dziecka rocznego i tak samo jak przy zabawie fabrycznie wykonanymi puzzlami, należy je nadzorować, by nie zjadało zabawki. Zabawa rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Makaron


Potrzebny będzie makaron - rurki, farbki spożywcze, klej biurowy oraz kolorowe kawałki wełny. Pomaluj makaron farbkami na różne kolory. Gdy wyschnie - staje się fantastyczną zabawką. Możliwe zabawy to: sortowanie wg kolorów; liczenie; dzielenie na różnokolorowe grupy i określanie, w której jest więcej, a w której mniej rurek; nazywanie kolorów. Poza tym makaron można sklejać, tworząc ludziki i budowle - wykorzystamy wtedy nie tylko rurki, ale i inne kształty. Jednak ukochana zabawa maluchów to nawlekanie makaronu na kolorowe kawałki włóczki i tworzenie z nich naszyjników. Nawet jeśli dziecko przypadkiem zje pokolorowany makaron - nic mu się nie stanie.
Makaronem mogą bawić się już dzieci półtoraroczne, aczkolwiek lubią to nawet pięciolatki, które mogą brać udział także w malowaniu. Zabawa ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową (nawlekanie, klejenie) oraz rozwija intelektualnie (liczenie, grupowanie, nazywanie, wymyślanie figurek do sklejania).

Smutna i wesoła buzia


Weź dwie drewniane łyżki lub kopystki i namaluj (np. pisakami) na jednej wesołą, na drugiej smutną buzię. Wziąwszy dziecko na kolana, pokazuj wesołą łyżeczkę, mówiąc miłe, pogodne słowa, jak np. "Ach, jaka jestem dziś wesoła, bo słoneczko ślicznie świeci; jesteś moim kochanym misiem wszyscy jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni; o, jak się cieszę, gdy tak grzecznie się bawisz".(używaj słów: zadowolony, szczęśliwy, radosny, cieszyć się itp., określenia pozytywnych stanów emocjonalnych). Gdy pokazujesz łyżeczkę smutną, zmień odpowiednio ton głosu i mów smutne słowa, np. "Jak mi smutno, bo taka brzydka pogoda; misie płaczą, bo nie dostały miodku". (używaj różnych określeń: smutny, niezadowolony, płaczący, rozczarowany). Można też wydawać wesołe i smutne dźwięki, np. "hopsasa!", "hej!" lub też "ojoj". Spytaj malucha, czy woli "słyszeć" smutną czy wesołą buzię. W kolejnym etapie można dać łyżeczki dziecku i zachęcić, by samo coś opowiedziało.
Zabawa przeznaczona jest dla maluchów od 10. miesiąca życia do ok. półtora roku. Rozwija umiejętność rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji (smutny-radosny), co jest ważnym elementem inteligencji emocjonalnej.

Niedoceniane rozrywki - zabawa w darcie


Dzieci uwielbiają drzeć papier i warto to wykorzystać. Pozwól maluchowi na podarcie starych gazet, pokaż, jak wkładać kawałki papieru do pudełka, jak robić z niego kulki i celować do pudła lub koszyka. Zabawa wspaniale rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, lecz musisz cały czas czuwać, by dziecko nie wkładało papieru do buzi. Wiek 10-18 miesięcy.

Łapanie baniek


Z bańkami mydlanymi można zrobić więcej, niż myślicie. Można podtrzymywać je w powietrzu, delikatnie na nie dmuchając od spodu, rozbijać, klaszcząc w dłonie, przebijać palcem, utrzymywać - delikatnie dotykając mokrą dłonią. Dmuchanie ćwiczy wargi - pomaga w rozwoju prawidłowej artykulacji, pozostałe zabawy rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Dobre od drugiego roku życia wzwyż.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki