Logo Przewdonik Katolicki

Lato czeka

Piotr Chomicki
Fot.

Równa, kręta droga wyryta w stromych, nadmorskich zboczach lub odwrotnie prosta trasa odmierzona niczym od linijki... Takie obrazki, prawie jak z reklamy, nieodłącznie kojarzą się nam z wakacyjnym wyjazdem. Aby jednak nasz urlop odbył się bez zbędnych i nie zawsze chętnie wspominanych przygód, musimy się do niego odpowiednio przygotować oraz sprawdzić nasz samochód. Oto elementy,...

Równa, kręta droga wyryta w stromych, nadmorskich zboczach lub odwrotnie prosta trasa odmierzona niczym od linijki... Takie obrazki, prawie jak z reklamy, nieodłącznie kojarzą się nam z wakacyjnym wyjazdem. Aby jednak nasz urlop odbył się bez zbędnych i nie zawsze chętnie wspominanych przygód, musimy się do niego odpowiednio przygotować oraz sprawdzić nasz samochód.Oto elementy, które powinny być sprawdzone przed każdym dłuższym wyjazdem.
- Oświetlenie - jesteś widoczny, jesteś bezpieczny. Warto zaopatrzyć się w zestaw zapasowych żarówek (oczywiście dobranych do naszego modelu samochodu).
- Hamulce - chodzi tu o stan okładzin ciernych np. klocki hamulcowe. Lepiej, żeby się nie wytarły gdzieś w górach.
- Płyny eksploatacyjne - wszystkie muszą mieć odpowiedni poziom. Dodatkowe opakowanie oleju oraz płyn do spryskiwaczy także mogą się przydać.
- Ciśnienie w oponach - można je nieznacznie zwiększyć, jeśli auto będzie miało spore obciążenie.
- Zwróćmy uwagę na czystość szyb, reflektorów i lamp tylnych. Znacznie poprawia to komfort i bezpieczeństwo.
Wiele stacji serwisowych wprowadza do swojej oferty przeglądy związane z urlopowymi wyjazdami. Może watro skorzystać z tej usługi?
Należy też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu bagażu, bez którego żaden wyjazd się nie odbędzie. Ciężar powinien być rozmieszczony symetrycznie, a cięższe elementy znajdować się jak najbliżej środka pojazdu. Niedopuszczalne jest, aby jakieś przedmioty znajdowały się "luzem" w przestrzeni dla pasażerów (mała torba może złamać kręgosłup przy wypadku).
Nie zapominajmy też o starannym dobraniu trasy oraz pory przejazdu. Latem najlepiej podróżuje się w godzinach rannych lub popołudniowych, co pozwala uniknąć męczących upałów. Przed wyjazdem pojazd musi być starannie wywietrzony i najlepiej zaparkowany w cieniu.
Życzę wszystkim miłego wypoczynku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki