Logo Przewdonik Katolicki

Dziejowa sprawiedliwość

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Około 320 polskich weteranów wzięło udział w Londynie w uroczystościach 60. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Większość to weterani mieszkający w Wielkiej Brytanii, ale do Londynu zaproszono również 17 kombatantów z Polski. Polaków, którzy - jak przyznają sami Brytyjczycy - mieli nieocenione zasługi w pokonaniu Hitlera zaproszono na paradę zwycięstwa po raz pierwszy. W 1946 roku...

Około 320 polskich weteranów wzięło udział w Londynie w uroczystościach 60. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Większość to weterani mieszkający w Wielkiej Brytanii, ale do Londynu zaproszono również 17 kombatantów z Polski.
Polaków, którzy - jak przyznają sami Brytyjczycy - mieli nieocenione zasługi w pokonaniu Hitlera zaproszono na paradę zwycięstwa po raz pierwszy.
W 1946 roku nie uczestniczyli oni w paradzie, ponieważ nie zaprosiły ich na nią brytyjskie władze, które uległy naciskom Stalina. Zaproszenie dostali jedynie polscy lotnicy i generałowie. Pominięto natomiast żołnierzy sił lądowych, którzy walczyli niemal na wszystkich frontach II wojny światowej. Z tego powodu polscy żołnierze zbiorowo odmówili wówczas uczestnictwa w paradzie zwycięstwa w Londynie.
Tym razem jednak polscy kombatanci znaleźli się wśród tysiąca gości - z królową Elżbietą II na czele - zaproszonych na nabożeństwo dziękczynne w opactwie westminsterskim.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki