Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Hospicjum to też życie

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Podjęliśmy decyzję, aby w budynku klasztornym, w którym podczas pielgrzymki do Ojczyzny 6 i 7 czerwca 1999 r. mieszkał Papież Jan Paweł II, utworzyć hospicjum poinformował 6 czerwca kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu ks. Wiktor Gumienny MIC. W Licheniu będzie to druga, po Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, placówka, w której otrzymywać będą pomoc chorzy...

– Podjęliśmy decyzję, aby w budynku klasztornym, w którym podczas pielgrzymki do Ojczyzny 6 i 7 czerwca 1999 r. mieszkał Papież Jan Paweł II, utworzyć hospicjum – poinformował 6 czerwca kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu ks. Wiktor Gumienny MIC. W Licheniu będzie to druga, po Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, placówka, w której otrzymywać będą pomoc chorzy i cierpiący.

Z lektury listów napływających do sanktuarium wynika, że wielu chorych, jak i ich rodziny, często nie potrafi zmierzyć się z cierpieniem. Decydując się na utworzenie hospicjum, księża marianie brali pod uwagę fakt, że tego rodzaju placówka idealnie wpisuje się w misję miejsca, którego patronką jest Matka Boża Bolesna. Chcą, by znaleźli tu pomoc chorzy z całej Polski. Według założeń, opiekę nad nimi będzie pełnił zespół profesjonalistów i wolontariuszy mających przygotowanie medyczne oraz doświadczenie w pracy z nieuleczalnie chorymi. Obecnie trwają konsultacje z instytucjami państwowymi, nadzorującymi tworzenie podobnych placówek. Od wyniku rozmów zależy, kiedy hospicjum zostanie otwarte. – Liczymy, że formalności uda się załatwić do końca roku i od pierwszego stycznia 2007 r. placówka będzie czynna – mówił ks. Gumienny.

Na hospicjum przeznaczony jest budynek poklasztorny, położony nieopodal kościoła św. Doroty. Zajmujący go marianie, w związku z wprowadzeniem drugiego lipca do bazyliki cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej, przeniosą się do nowej siedziby, tuż obok świątyni. Gospodarze sanktuarium muszą pogodzić dwie sprawy: zapewnić spokojny pobyt chorym, a jednocześnie nie ograniczać wizyt wiernych w apartamentach, które zajmował Jan Paweł II. – Nie mam wątpliwości, że gdyby zapytać Ojca Świętego, co jest ważniejsze: hospicjum czy udostępnienie pielgrzymom jego apartamentów, Papież wybrałby to pierwsze – dodał ksiądz kustosz.

Hospicjum jest odpowiedzią księży marianów na wyzwanie, które przed ich zgromadzeniem postawił Jan Paweł II, nakazując im nieść pomoc „współczesnym ubogim tego świata”, a więc także osobom chorym i borykającym się z uzależnieniami. Rocznie tysiące osób otrzymują wsparcie terapeutów i duchownych, pracujących w licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym; niebawem pomoc będą otrzymywać nieuleczalnie chorzy.

Według Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego, do września 2005 r. w Polsce działało 113 hospicjów pozarządowych, w tym 15 prowadzonych przez Kościół.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki