Logo Przewdonik Katolicki

Praca dla niepełnosprawnych

Justyna Koper
Fot.

Osoby niepełnosprawne mają coraz więcej możliwości podejmowania zatrudnienia. Służą temu zarówno przepisy prawne, jak i reklamy oraz udogodnienia zachęcające pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych. Co przysługuje niepełnosprawnym? W rozumieniu przepisów prawa pracy osoby niepełnosprawne mogą być zatrudniane przez wszystkich pracodawców. Status osób niepełnosprawnych...

Osoby niepełnosprawne mają coraz więcej możliwości podejmowania zatrudnienia. Służą temu zarówno przepisy prawne, jak i reklamy oraz udogodnienia zachęcające pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.

Co przysługuje niepełnosprawnym?
W rozumieniu przepisów prawa pracy osoby niepełnosprawne mogą być zatrudniane przez wszystkich pracodawców. Status osób niepełnosprawnych jest taki sam jak innych pracowników. Jednakże oprócz przepisów kodeksu pracy dla niepełnosprawnych mają zastosowanie również przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Te szczególne przepisy przewidują, że norma pracy niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień, a pracownicy zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mogą być zatrudniani dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 dni tygodniowo. Do czasu pracy wlicza się przerwę na gimnastykę w wymiarze 30 minut dziennie. Ponadto niepełnosprawnym pracownikom przysługuje też 39 dodatkowych dni wolnych w ciągu roku. Niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej.

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Niektórzy pracodawcy, jeżeli spełniają warunki określone w ustawie o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, posiadają status zakładu pracy chronionej. W takich zakładach osoba niepełnosprawna może znaleźć ciekawą i często dobrze płatną pracę. Zyski z zatrudniania osób niepełnosprawnych ma również zakład pracy chronionej, gdyż korzysta z ulg podatkowych, dofinansowania stanowisk pracy oraz korzystnego kredytu.

Obowiązkowy fundusz
Każdy zakład pracy chronionej ma obowiązek tworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych z przeznaczeniem zgromadzonych na nim środków na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Z funduszu tego mają prawo korzystać zatrudnione w tym zakładzie osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści, z którymi ustało zatrudnienie, a także niepełnosprawni pracownicy przebywający na urlopach bezpłatnych i wychowawczych oraz niepełnosprawni uczniowie pobierający praktyczną naukę zawodu w tym zakładzie. Ponadto tworzone są fundusze rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, służące do finansowania potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy – prawo budżetowe działa w oparciu o ustawę o rachunkowości. Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, obowiązany jest dokonywać miesięcznych wpłat na ten fundusz.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, w postaci ulg podatkowych i niższej składki ZUS, mają także zakłady, które nie są zakładami pracy chronionej a zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki