Biskup Jan Tyrawa wmurował w Niemczu kamień węgielny pod budowę nowej świątyni wyjęty spod bydgoskiej katedry. Ordynariusz erygował parafię Najświętszej Maryi Panny 15 maja 2004 roku. Świątynia powstaje w jednej z najbardziej rozwijających się gmin w Polsce. Obecnie liczy 1550 mieszkańców.
Zdaniem proboszcza katedry, wydarzenie, które miało miejsce w Niemczu, było niecodzienne. – Jest to pierwszy kamień wyjęty z fundamentów sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości dla nowej świątyni. Podkreśla on związek między katedrą – pierwszą świątynią w diecezji – a tym budującym się kościołem i parafią w Niemczu – tłumaczy ks. prałat Zbigniew Maruszewski.
W homilii biskup Tyrawa podkreślił symbolikę budowania nowej świątyni. – Od dwóch lat tworzycie wspólnotę parafialną, która wyraża się również poprzez wznoszenie tych murów. Budujecie przestrzeń wiary, która jest czymś więcej niż tylko sumą poszczególnych obywateli, których można spisać na liście. Parafia jest tą przestrzenią, w której staje się Kościół i staje się człowiek – mówił kaznodzieja.
Pierwsza Msza św. na placu budowy, połączona z poświęceniem krzyża, odbyła się 16 kwietnia 1990 roku. Po erygowaniu parafii, ze względu na powiększającą się liczbę wiernych, zaistniała konieczność rozbudowy istniejącej już świątyni i domu parafialnego. Parafia w Niemczu w 2004 roku została wydzielona z macierzystej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osielsku. – Jest to chwila dla nas bardzo podniosła. Kiedyś był to kościół filialny, dzisiaj to samodzielna parafia. Widać, że żyje i jak bardzo była potrzebna – przyznaje dziekan dekanatu i proboszcz parafii w Osielsku ks. prałat Stanisław Skonieczka.
Posługę pierwszego proboszcza parafii w Niemczu pełni ks. Mirosław Goślinowski. Kapłan pracował wcześniej na placówkach w Inowrocławiu, Gnieźnie oraz przy sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy. – Kamień węgielny spod bydgoskiej katedry, który został wmurowany przez księdza biskupa w mury powstającej świątyni, jest wiązaniem dla wszystkich kamieni, które będą wchodziły w skład tej świątyni. Jednocześnie ta uroczystość jest dla parafian uświadomieniem sobie prawdy, że mamy razem budować wspólnotę i to na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus – przyznaje.
Zdaniem parafian, kościół jest „bardzo potrzebny”. – To bardzo ważna chwila dla naszej wspólnoty. Mamy wspaniałego księdza proboszcza, który dba o to, aby jak najszybciej zgromadzić wszystkich wiernych w jednym miejscu, abyśmy się jednoczyli – mówili wierni.
Przy wspólnocie w Niemczu istnieje oaza młodzieżowa, oaza rodzin, Żywy Różaniec oraz służba liturgiczna ołtarza.