Logo Przewdonik Katolicki

Raz na sto lat

Marcin Jarzembowski
Fot.

Działo się to 3 maja Roku Pańskiego 2006, w którym parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle nad Notecią przeżywała swoje dziesiąte urodziny, za pontyfikatu Papieża Benedykta XVI, Prymasa Polski Józefa kardynała Glempa, metropolity gnieźnieńskiego ks. abpa Henryka Muszyńskiego, w obecności ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bpa Jana Tyrawy...

„Działo się to 3 maja Roku Pańskiego 2006, w którym parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle nad Notecią przeżywała swoje dziesiąte urodziny, za pontyfikatu Papieża Benedykta XVI, Prymasa Polski Józefa kardynała Glempa, metropolity gnieźnieńskiego ks. abpa Henryka Muszyńskiego, w obecności ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bpa Jana Tyrawy…” – te słowa zostały umieszczone w akcie erekcyjnym, który wmurowano wraz z kamieniem węgielnym pod budowę nowej świątyni.

Nakielska parafia leży na krańcach miasta i liczy ponad cztery tysiące mieszkańców. Tworzy ją ludność miejska i wiejska. Oprócz części miasta należą do niej wioski: Karnówko, Karnowo, Kozia Góra i Chrząstowo. Wspólnota została powołana 1 lipca 1996 roku przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Jej początki kojarzą się mieszkańcom z pustym polem, na którym bardzo szybko zaczęło wzrastać Boże dzieło. Obecna kaplica powstała w zaledwie cztery miesiące od erygowania parafii. Budowę nowej świątyni rozpoczęto na wiosnę 2004 roku, czyli w momencie narodzin nowej diecezji.

Po dwóch latach wysiłków proboszcza i jego parafian widać owoce zawierzenia Bogu i Patronce wspólnoty. Kamień węgielny, zacementowany w murach nowej świątyni, został wyjęty z fundamentów klasztoru na Jasnej Górze i uroczyście odebrany z rąk kustosza 26 sierpnia 2004 roku. – Jest to bardzo wielkie wydarzenie dla całej społeczności i potomnych. To widzialny znak potrzeby obecności Boga w dzisiejszym świecie. Budujemy ten kościół po to, aby mogli się w nim modlić ludzie, którzy chcą żyć na co dzień według przykazań – przyznaje proboszcz. Ksiądz Andrzej Rumocki pasterzuje wspólnocie od samego początku. – Dla mnie wmurowanie kamienia węgielnego jest scementowaniem tego, co materialne z tym, co jest duchowe. To samo mamy budować w swoich rodzinach i młodym pokoleniu – dodaje.

Dla dziekana dekanatu nakielskiego, ks. kanonika Mariana Wróblewicza, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego jest świętem dla całego miasta. – Oto powstaje trzecia świątynia, której patronką jest Królowa Polski. Pod Jej opieką będziemy głosili Ewangelię i jednoczyli ludzi z Jezusem Chrystusem – podkreśla.

Swój podpis na akcie erekcyjnym złożył również burmistrz Nakła nad Notecią Piotr Centała. – W naszym mieście zwykło się mówić, że kościół budujemy raz na sto lat. Dlatego podwójnie cieszymy się z tego wydarzenia. Ono przede wszystkim jednoczy naszych mieszkańców. Ta wspólnota parafialna odkrywa również swoją tożsamość. Dla mnie, jako burmistrza, ten kościół jest i będzie ważny w budowaniu więzi międzyludzkich – wyznaje.

Sylwia Kozłowska z nakielską parafią związana jest od samego początku. – Zaczynałam tutaj grać, kiedy nie było jeszcze murów i okien w kaplicy. Dlatego to spotkanie jest dla mnie ogromnym przeżyciem – przyznaje nauczycielka i organistka.

Uroczystości odpustowe były połączone z udzieleniem miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania przez ordynariusza diecezji bydgoskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki