Skromny jubileusz
Marcin Jarzembowski
Fot.
Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy świętowała jubileusz 10-lecia swego istnienia. Z tej okazji 1 czerwca odbyły się uroczystości, które rozpoczęła Msza św. w kościele św. Marka. Wzięli w nich udział uczniowie, rodzice, absolwenci, kadra pedagogiczna, władze miejskie oraz zakonnicy z różnych zakątków Polski.
Obecnie w placówce uczy się 307 osób, a kadrę...
Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy świętowała jubileusz 10-lecia swego istnienia. Z tej okazji 1 czerwca odbyły się uroczystości, które rozpoczęła Msza św. w kościele św. Marka. Wzięli w nich udział uczniowie, rodzice, absolwenci, kadra pedagogiczna, władze miejskie oraz zakonnicy z różnych zakątków Polski.
Obecnie w placówce uczy się 307 osób, a kadrę pedagogiczną stanowi ponad 30 nauczycieli oraz wychowawców.
Wprowadzenie w świat wartości
Eucharystii z okazji jubileuszu przewodniczył wikariusz Inspektorii Pilskiej Salezjanów ks. Marek Chmielewski SDB. – Jako salezjanie dziękujemy najpierw za obecność naszego charyzmatu w tym miejscu. Następnie – za styl wychowania, który opiera się na religii, miłości oraz rozumie. Na tle innych szkół wyróżniamy się tym, że nie stawiamy tylko na karierę i przygotowanie intelektualne, ale na wprowadzanie dzieci i młodzieży w świat wartości – mówił kaznodzieja.
Pierwszym dyrektorem placówki był ks. Stanisław Kąkol SDB. Obecnie pracuje w szkołach w Aleksandrowie Kujawskim. – Nasz założyciel, św. Jan Bosko, mówił: „wystarczy, że jesteście młodzi, abym was kochał”. Ta ciągła opieka, asystencja i bycie przy wychowankach jest receptą na sukces. Widać, jak bardzo się to spełnia we wszystkich naszych szkołach – przyznaje.
Obecnym dyrektorem jest ks. Stefan Makuracki SDB. Jego zdaniem, pierwsze dziesięciolecie stworzyło już pewną tradycję salezjańskiego nauczania w Bydgoszczy. – Nasza obecność w tym miejscu pokazała dobroć, która płynie z charyzmatu księdza Bosko. Placówkę opuściło już kilka roczników – wyznaje. Według ks. Makurackiego, sukces tkwi w dwóch aspektach – nauczaniu i wychowaniu. – Wychowujemy młodych na dobrych chrześcijan, uczciwych obywateli, a przy tym proponujemy bogatą ofertę edukacyjną. Te dwa elementy muszą współgrać. Inaczej nie będzie efektów – dodaje.
Aleksandra Biernacik jest wicedyrektorem szkoły oraz nauczycielem od prawie czterdziestu lat. – Przez dziesięć lat zaistnieliśmy w środowisku jako dobra szkoła. Czuję się wyróżniona, że mogę u schyłku mojej kariery zawodowej tutaj uczyć – przyznaje. Janina Dalewska ze szkołą jest związana od samego początku. Oprócz tego, że uczy, jej dziecko jest także uczniem placówki. – Salezjanie mają wyjątkowy charyzmat. Czuję się tutaj znakomicie. Mówię to jako rodzic oraz pedagog – wyznaje.
Wspólnota nauczycieli, rodziców i uczniów
Do szkoły uczęszczają dzieci Sławy i Sławomira Dzwoniarskich. Łukasz pójdzie do liceum, a Krzysztof – do gimnazjum. – Sukcesem placówki jest to, że wychowuje ona w duchu miłości, wartości katolickich oraz tolerancji. Pozwala również na realizację wszystkich talentów u dzieci – przyznają. Katarzyna Handke jest obecnie uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. – Uczęszczam tutaj od dziesięciu lat. Mam wspaniałych przyjaciół i czuję, że mogę być bliżej Boga. Ta formacja dużo mi daje – mówi.
W uroczystościach jubileuszowych wzięła udział kujawsko-pomorska kurator oświaty elekt Bożena Adamska. – System, jaki obserwujemy w tej szkole, był wypracowywany przez pokolenia. Święty Jan Bosko żył w XIX wieku. Wiele współczesnych szkół jest przepełnionych. Musi upłynąć trochę czasu, aby te miejsca nie były anonimowe, aby każde dziecko było znane. Marzę o takich placówkach jak ta – przyznaje.
Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy została wpisana do ewidencji placówek w Kuratorium Oświaty 17 czerwca 1996 roku. W pierwszym roku działalności powstały dwie klasy „zerowe” i dwie pierwsze. Przyjęto wówczas 83 uczniów, a pracę znalazło 8 nauczycieli. Obecnie szkoła liczy 39 nauczycieli, 307 uczniów, którzy uczą się w 14 oddziałach i jednej klasie „zerowej”. Placówka prowadzi szereg zajęć dodatkowych, a jej uczniowie zdobywają najlepsze miejsca na olimpiadach, w konkursach i sprawdzianach zewnętrznych.