Logo Przewdonik Katolicki

Podwójny jubileusz szkół katolickich

Piotr Rambowicz
Piotr Rambowicz z uczennicami

Dwie placówki edukacyjne diecezji bydgoskiej świętowały jubileusz swego istnienia: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha – 20-lecie oraz I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego – 25 lecie.

Od kilku lat obie szkoły, łącznie z gimnazjum, tworzą Zespół Szkół Katolickich–Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. W sumie uczęszcza do nich ponad pół tysiąca uczniów.
 
Trwałe i sprawdzone fundamenty
„Wychowujemy w duchu wierności Ewangelii i kształcimy na najwyższym poziomie” – powiedział ks. dr Waldemar Różycki, od pięciu lat dyrektor Collegium Catholicum Bydgostiense. Kapłan pracował w szkole wcześniej jako prefekt – opiekun duchowy młodzieży i dzieci. – Ważne jest, że jako autentyczna wspólnota uczących i nauczanych nie przychodzimy znikąd, nie jesteśmy wytworem jakiejś edukacyjnej nowomody. Odwołujemy się do trwałych, sprawdzonych fundamentów: solidnej znajomości Pisma Świętego, nauczania Jana Pawła II, chlubnej tradycji naszych przodków, nie zapominając o zdobyczach nowoczesnej techniki – dodał ksiądz dyrektor.
W szkole na poziomie gimnazjalnym i licealnym obowiązkowa jest łacina, język angielski w zwiększonej liczbie godzin, drugi język obcy do wyboru – niemiecki lub francuski. Zajęcia odbywają się w nielicznych klasach – średnio po 20 uczniów, zaś wybór oferty na poziomie rozszerzonym dokonuje się już od pierwszej klasy liceum. Dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów, możliwe jest organizowanie specjalnych, dodatkowych godzin lekcyjnych, co gdzie indziej jest nie do pomyślenia. – Są w liceum uczniowie, którzy, kierując się swoim świadomym i przemyślanym wyborem dotyczącym matury i studiów, na poziomie rozszerzonym, wybierają aż cztery przedmioty, na przykład historię, geografię, matematykę oraz informatykę, czego nie zapewniają inne szkoły, zmuszając niejako uczniów do wybierania jednego, tzw. profilu. U nas nawet dla jednego ucznia jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia rozszerzone – powiedział ks. dr Waldemar Różycki. Taki system planowania zajęć połączony z doświadczoną kadrą nauczycielską, przy dobrej współpracy z rodzicami, sprawdza się także na egzaminach zewnętrznych. Katolicka podstawówka od lat przoduje w wynikach egzaminu kończącego szóstą klasę. Gimnazjum i liceum wypadają też bardzo dobrze – są w pierwszej piątce wśród bydgoskich szkół.
 
Placówki pokoleniowe
Można też powiedzieć, że rodzinna atmosfera panująca w szkole, bliskie relacje uczniów i nauczycieli, przyjęty model wychowania duchowego – cotygodniowe Msze św., wyjazdowe rekolekcje, dni skupienia – to efekt wypracowany w ciągu tych wszystkich lat istnienia szkół. W dosłownym tego słowa znaczeniu, są to placówki pokoleniowe: absolwenci liceum mają swe dzieci w szkole podstawowej, kilkoro z nich powróciło w charakterze nauczycieli różnych przedmiotów. – Korzystam z osiągnięć i koncepcji moich poprzedników – wyjaśnia ks. dyrektor. – Nie chciałbym nikogo pominąć. Spotkaliśmy się na uroczystości 20- i 25-lecia szkół, padły słowa życzliwe i podziękowania. Warto jednak wymienić tu trzy osoby: ks. kanonika proboszcza Tomasza Cyla – dyrektora katolickiej podstawówki w latach 1998–2008, ks. prałata proboszcza Romana A. Kneblewskiego – dyrektora liceum katolickiego w latach 1991–2000 oraz ks. dr. hab. Mirosława Gogolika – pierwszego dyrektora Szkoły Pomnika Jana Pawła II, czyli zespołu szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej, I Katolickiego Gimnazjum i I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki autorskiemu podejściu tych dyrektorów, ich szczególnemu charyzmatowi, kierowane przez nich placówki pięknie się rozwinęły i do dziś wyróżniają się stylem bycia oraz poziomem nauczania – dodał ks. dr Różycki.
Nie byłoby katolickiego szkolnictwa bez szczególnego zaangażowania władz duchowych oraz osób świeckich. Stąd jubileusz jest też okazją, aby przypomnieć postaci zmarłych i żyjących hierarchów. Placówki wiele zawdzięczają prymasowi kard. Józefowi Glempowi, który poparł starania o utworzenie szkół. Wspomnieć należy również bp. Jana Nowaka oraz abp. Henryka Muszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego, zwierzchnika liceum, gdy jeszcze nie istniała diecezja bydgoska. Od jedenastu lat gospodarzem szkół jest biskup ordynariusz Jan Tyrawa, na którego pomoc i obecność zawsze możemy liczyć. Na koniec warto dodać, że idea powołania szkoły katolickiej w Bydgoszczy sięga połowy lat 80. i jest związana z działalnością Wspólnoty Nauczycieli Ruchu Społecznego „Ku Cywilizacji Miłości”, działającego przy bazylice. Z tego środowiska wywodzi się pani Barbara Wiśniewska-Baryłka, pierwsza dyrektor liceum katolickiego. Wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie, wyposażanie i prowadzenie szkół katolickich składamy serdeczne Bóg zapłać.
 PIOTR RAMBOWICZ - absolwent i nauczyciel w liceum, rodzic dziecka uczęszczającego do naszej szkoły podstawowej

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki