Logo Przewdonik Katolicki

Chrystus na Corcovado

ks. Robert Domina
Fot.

Turysta przyjeżdżający do Brazylii chce zobaczyć Copacabanę słynną plażę, zwiedzić Rio i zrobić sobie zdjęcie z ogromną figurą Chrystusa, która króluje nad Rio. W tym roku minęła 75. rocznica powstania tej rzeźby. Posąg jest rzeczywiście imponujący. Sama postać Jezusa ma 38m wysokości, a wraz z podstawą, na której jest umieszczona, jest to najwyższa rzeźba...

Turysta przyjeżdżający do Brazylii chce zobaczyć Copacabanę – słynną plażę, zwiedzić Rio i zrobić sobie zdjęcie z ogromną figurą Chrystusa, która króluje nad Rio.

W tym roku minęła 75. rocznica powstania tej rzeźby. Posąg jest rzeczywiście imponujący. Sama postać Jezusa ma 38 m wysokości, a wraz z podstawą, na której jest umieszczona, jest to najwyższa rzeźba Jezusa Chrystusa Zbawiciela Wszechświata. Pomnik stoi na 7-metrowym cokole, sama głowa Chrystusa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 m.

Nossa Senhora Aparecida
12 października 2006 roku minęło 75 lat, od kiedy figura Chrystusa dominuje nad miastem. Z tej też okazji odbyły się wielkie uroczystości, którym przewodniczył pasterz diecezji Rio de Janeiro kard. Euzebio Scheid, który podkreślił w homilii, że pomnik jest wyrazem wiary, zaufania i miłości do Jezusa Chrystusa. Podczas Mszy Świętej odczytano list Papieża Benedykta XVI i dekret Stolicy Apostolskiej, który podnosi to szczególne miejsce do rangi sanktuarium. Odtąd jest to Sanktuarium Matki Boskiej Aparecida – Nossa Senhora Aparecida. Było to więc wielkie wydarzenie nie tylko dla miejscowej ludności, ale dla wiernych na całym świecie.

Polskie projekty
Może się to wydawać wprost niewiarygodne, ale my, Polacy, mamy swój udział w budowie tego pomnika. Kiedy ogłoszono (ponad 75 lat temu) konkurs na wykonanie rzeźby upamiętniającej wiarę i miłość miejscowej ludności do Jezusa, wpłynęło kilka prac autorstwa polskich emigrantów. Na początku miała to być postać Jezusa z rozłożonymi ramionami; w jednej dłoni miał trzymać kulę ziemską, w drugiej zaś krzyż. Projekt ten nie zyskał jednak aprobaty miejscowej ludności, jak również ówczesnego biskupa Rio de Janeiro.

Patrzy z miłością
Sam pomysł budowy 38-metrowego pomnika projektu Heitora da Silvy powstał przy okazji 100. rocznicy niepodległości Brazylii. Całość inwestycji sfinansowano dzięki datkom wiernych zbieranych w kościołach całego kraju. Wielu rzeźbiarzy ubiegało się o wykonanie tego szczególnego dzieła. Prace zdecydowano się powierzyć francuskiemu artyście polskiego pochodzenia Polowi Landowskiemu. Warto podkreślić, że rzeźba została wykonana we Francji, a następnie przywieziono ją do Rio de Janeiro. Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r.

Postanowiono również, że postać Chrystusa ma być tak wielka, aby było ją widać z możliwie najdalszej odległości, dlatego też umieszczono ją na postumencie. Jezus, zgodnie z wolą pomysłodawców i ofiarodawców, rzeczywiście jest widoczny z daleka, dominuje nad całym Rio i z miłością spogląda na miasto i całą Brazylię. Do niej wyciąga swoje ramiona.

222 stopnie
By podziwiać Chrystusa na Corcovado („garb” – tak się to dosłownie tłumaczy), należy się wspiąć na wysokość 710 m n.p.m. Do stóp pomnika znajdującego się na górze Corcovado można dziś dotrzeć drogą lub kolejką linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp monumentu można dojść, pokonując 222 stopnie, dojechać windą lub schodami ruchomymi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki