Logo Przewdonik Katolicki

Posłał ich Pan...

Lucyna Muniak
Fot.

W niedzielę 19 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą klerycy Wiesław Psionka i Michał Tomczak przyjęli z rąk bp. Wojciecha Polaka święcenia diakonatu. Uroczystą liturgię święceń rozpoczęło przedstawienie i wybór kandydatów oraz pouczenie biskupa. Kościół Chrystusowy wzywa was do tego, abyście potrafili w swoim...

W niedzielę 19 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą klerycy Wiesław Psionka i Michał Tomczak przyjęli z rąk bp. Wojciecha Polaka święcenia diakonatu.

Uroczystą liturgię święceń rozpoczęło przedstawienie i wybór kandydatów oraz pouczenie biskupa. – Kościół Chrystusowy wzywa was do tego, abyście potrafili w swoim diakońskim posługiwaniu być coraz bardziej ludźmi wrażliwymi na znaki czasu, abyście dobrze potrafili obserwować rzeczywistość – i jak mówił Jezus Chrystus – mieli serca gotowe i otwarte, a więc zdolne ciągle uczyć się i na nowo odkrywać w waszym życiu przychodzącego ze swoją łaską Chrystusa Pana – powiedział bp Wojciech Polak, który nawiązał również do postaci św. Jana Bosko. – Uczcie się od waszego patrona postawy fascynowania swoich wychowanków świętością. Ukazujcie im potrzebę bycia świętym. Przypominajcie, że święty to najpiękniejszy autoportret Boga namalowany miłością do człowieka, służbą i oddaniem drugiemu człowiekowi w duchu Tego, który ciągle nam przypomina: „ja jestem pośród Was, jak ten kto służy”.

W czasie niedzielnej uroczystości kandydaci na diakonów złożyli uroczyste przyrzeczenie życia w celibacie oraz wyrazili gotowość przyjęcia wszystkich zadań wynikających ze święceń. Otrzymali również księgi Pisma Świętego oraz stuły, które będą odtąd nosili przewieszone przez lewe ramię. Nowi diakoni będą m.in. pomagać kapłanom w sprawowaniu sakramentów, sakramentaliów oraz głosić Słowo Boże.

Wraz z przyjęciem święceń diakonatu alumni rozpoczynają ostatni etap formacji seminaryjnej, która jest jednocześnie bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń kapłańskich oraz podjęcia, zgodnie z charyzmatem zgromadzenia, pracy duszpasterskiej z młodzieżą, którą salezjanie prowadzą w parafiach i szkołach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki