Logo Przewdonik Katolicki

Polska 2004

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Styczeń. Totalny Chaos w służbie zdrowia. W sześciu województwach przez kilka pierwszych tygodni roku nie działała większość gabinetów lekarzy "pierwszego kontaktu". Lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim zmuszeni zostali do negocjowania warunków świadczenia usług z Ministerstwem Zdrowia. Luty. Zmarł polski superszpieg. Płk Ryszard Kukliński, który przekazał...

Styczeń. Totalny Chaos w służbie zdrowia. W sześciu województwach przez kilka pierwszych tygodni roku nie działała większość gabinetów lekarzy "pierwszego kontaktu". Lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim zmuszeni zostali do negocjowania warunków świadczenia usług z Ministerstwem Zdrowia.

Luty. Zmarł polski superszpieg. Płk Ryszard Kukliński, który przekazał Amerykanom najważniejsze tajemnice Układu Warszawskiego, zmarł w Waszyngtonie w wyniku wylewu krwi do mózgu. Planował powrót do kraju.

Marzec. Rozłam w SLD stał się faktem. Marek Borowski oraz 26 innych posłów (m.in. Andrzej Celiński, Jolanta Banach, Izabela Sierakowska) opuściło szeregi SLD i zawiązało nową partię pod nazwą Socjaldemokracja Polska. W ten sposób dokonał się pierwszy od 13 lat podział na lewicy.

Kwiecień. Spokojny przebieg warszawskiego szczytu. Europejski Szczyt Gospodarczy sparaliżował na kilka dni życie w stolicy. Uczestniczyło w nim ponad 1500 zaproszonych gości w tym 25 przywódców i szefów rządów. Obyło się bez zamieszek ze strony alterglobalistów. Ich trzyipółtysięczna manifestacja przeszła spokojnie ulicami Warszawy.

Maj. Stało się - jesteśmy w Unii. O północy z piątku na sobotę po dziesięciu latach starań Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami została członkiem Unii Europejskiej.

Czerwiec. Belka za drugim podejściem. Głosami SLD, SdPl, UP i FKP Sejm udzielił zaufania rządowi Marka Belki. Stało się tak po dwóch miesiącach negocjacji i nerwowego "ciułania" głosów w szeregach lewicy.

Lipiec. Andrzej S. aresztowany i oskarżony o "zły dotyk". Jeden z najbardziej znanych polskich psychologów i doradców rodzinnych, przyznał się do seksualnego wykorzystywania nieletnich.

Sierpień. Wyjątkowe obchody 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze stolicy wydały na organizację uroczystości blisko 5 mln zł., zaproszono tysiące kombatantów i delegacje rządowe z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Przede wszystkim jednak po kilkudziesięciu latach starań udało się otworzyć muzeum Powstania Warszawskiego.

Wrzesień. Górą raport Ziobry. Po wielomiesięcznych przepychankach prawnych Sejm zdecydował, że raport Zbigniewa Zbiory (PiS) stanie się ostatecznym sprawozdaniem z prac komisji śledczej badającej aferę Rywina. Grupą "trzymającą władzę" są według autora raportu Włodzimierz Czarzasty, Lech Nikolski, Aleksandra Jakubowska, Robert Kwiatkowski i Leszek Miller.

Październik. Ałganow, Kulczyk i notatka Siemiątkowskiego. Nieoczekiwane rezultaty przyniosły prace sejmowej komisji śledczej badającej sprawę PKN Orlen. Zeznania świadków odsłoniły bowiem przynajmniej częściowo skalę powiązań polityki, służb specjalnych i biznesu w naszym kraju.

Listopad. Parlamentarzysta za kratkami. Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie oraz tymczasowe aresztowanie byłego posła SLD Andrzeja Pęczaka. Jest on podejrzewany o przyjęcie korzyści majątkowej od lobbysty Marka D., w zamian za co miał przekazywać informacje o planach prywatyzacyjnych w polskim sektorze paliwowym i energetycznym

Grudzień. "Postępowy" krok Senatorów. Zdominowany przez lewicę Senat przyjął projekt ustawy dopuszczający rejestrowanie związków homoseksualnych. Zakłada on, że osoby tej samej płci będą mogły zawrzeć związek w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie będą miały prawa do adopcji dzieci. Teraz o senackim projekcie wypowie się Sejm.

Opracował:

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki