Logo Przewdonik Katolicki

Swiat 2004

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Styczeń. Prawdziwy koniec komunizmu w Gruzji. Michaił Saakaszwili wygrał wybory prezydenckie w Gruzji, otrzymując 85,8 proc. głosów. W ten sposób ostatecznie zakończyła się postkomunistyczna epoka Eduarda Szewardnadze, odsuniętego od władzy w wyniku listopadowej "rewolucji róż". Luty. Wielki triumf "Powrotu Króla". Ekranizacja powieści katolickiego pisarza J.R.R. Tolkiena zdobyła...

Styczeń. Prawdziwy koniec komunizmu w Gruzji. Michaił Saakaszwili wygrał wybory prezydenckie w Gruzji, otrzymując 85,8 proc. głosów. W ten sposób ostatecznie zakończyła się postkomunistyczna epoka Eduarda Szewardnadze, odsuniętego od władzy w wyniku listopadowej "rewolucji róż".

Luty. Wielki triumf "Powrotu Króla". Ekranizacja powieści katolickiego pisarza J.R.R. Tolkiena zdobyła aż 11 Oscarów - we wszystkich kategoriach, w których była nominowana, w tym m.in. za najlepszy film i najlepszą reżyserię (dla Petera Jacksona).

Marzec. Hiszpański 11 września. W zamachach bombowych na cztery pociągi podmiejskie w Madrycie, śmierć poniosło ponad 190 osób - w tym czterech Polaków - a ok. 1900 zostało rannych. Zamach zorganizowali terroryści islamscy powiązani z Al-Kaidą.

Kwiecień. Izrelska armia zamordowała kolejnego przywódcę Hamasu. Abdel Aziz al-Rantisi zginął w ten sam sposób, co jego poprzednik szejk Ahmed Jassin: pocisk wystrzelony z izraelskiego śmigłowca trafił w samochód, którym jechał nowy szef Hamasu.

Maj. Brutalna zemsta Al-Kaidy. Amerykański cywil Nick Berg stał się pierwszym z porwanych w Iraku zakładników, któremu islamscy terroryści ucięli głowę na oczach kamer. Była to zemsta za znęcanie się Amerykanów nad irackimi więźniami.

Czerwiec. Odszedł Wielki Kowboj. Ronald Reagan jeden z najwybitniejszych amerykańskich prezydentów zmarł w wieku 93 lat w swojej kalifornijskiej rezydencji. Od dziewięciu lat cierpiał na nieuleczalną chorobę Alzheimera i w związku z tym nie pokazywał się publicznie.

Lipiec. Sensacyjne zakończenie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Skazywana przez fachowców na porażkę drużyna Grecji zdobyła tytuł piłkarskiego mistrza Europy. W finałowym meczu Grecy pokonali gospodarzy turnieju Portugalczyków 1:0.

Sierpień. Igrzyska wróciły do Aten. W stolicy Grecji przez dwa tygodnie rywalizowało ponad dziesięć tysięcy sportowców z 202 krajów. Polacy zdobyli w nich dziesięć medali(3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych) i był to najsłabszy start polskiej ekipy od igrzysk w Melbourne w 1956 roku.

Wrzesień. Rzeź w Biesłanie. Aż 52 godziny trwał dramat dzieci i dorosłych zakładników przetrzymywanych w szkole w Biesłanie w rosyjskiej Osetii Północnej przez czeczeńskich separatystów. W wyniku nieplanowanego - wg oficjalnej wersji - szturmu sił specjalnych doszło do wymiany ognia, w której zginęło ponad 300 osób.

Październik. Polka uprowadzona w Iraku. Mieszkająca od ponad 25 lat w Iraku Teresa Borcz została uprowadzona przez terrorystów z Brygad Salafickich Abu Bakra as Siddika. Porywacze domagali się wycofania polskiego kontyngentu z Iraku. Po kilku tygodniach Polka została uwolniona, prawdopodobnie po zapłaceniu za nią okupu.

Listopad. Pewne zwycięstwo Busha. Dotychczasowy amerykański prezydent zdobył w wyborach przeszło 3,5 mln głosów więcej niż Demokrata John Kerry i uzyskał przewagę w 538-osobowym Kolegium Elektorskim, które w amerykańskim systemie dwustopniowych wyborów dokonuje oficjalnie wyboru prezydenta.

Grudzień. Czas pomarańczowej rewolucji. Opozycyjny kandydat Wiktor Juszczenko i jego zwolennicy nie uznali sfałszowanych wyników wyborów prezydenckich, które dały zwycięstwo prorosyjskiemu kandydatowi Wiktorowi Janukowyczowi. Po kilku tygodniach masowych protestów społecznych Sąd Najwyższy unieważnił wyniki II tury wyborów i nakazał ich powtórzenie.

Opracował:

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki