Logo Przewdonik Katolicki

Ampułka z miasta Bari

Marcin Makohoński
Fot.

Od ponad roku parafia pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu przygotowywała się do sprowadzenia relikwii swojego Patrona. Dzięki ogromnej uprzejmości Ojców Dominikanów - opiekujących się grobem św. Biskupa z Miry we włoskim mieście Bari - zapieczętowana ampułka, o dosyć tajemniczym wyglądzie przybyła do Inowrocławia. Wtedy też postanowiono umieścić relikwie w odpowiednim dla nich relikwiarzu....

Od ponad roku parafia pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu przygotowywała się do sprowadzenia relikwii swojego Patrona. Dzięki ogromnej uprzejmości Ojców Dominikanów - opiekujących się grobem św. Biskupa z Miry we włoskim mieście Bari - zapieczętowana ampułka, o dosyć tajemniczym wyglądzie przybyła do Inowrocławia. Wtedy też postanowiono umieścić relikwie w odpowiednim dla nich relikwiarzu. Zwieńczeniem tych wszystkich starań była uroczysta Msza św., sprawowana 6 grudnia br., podczas której ks. bp Bogdan Wojtuś dokonał wprowadzenia relikwii św. Mikołaja do inowrocławskiej fary.Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa relikwie świętych otaczano ogromną czcią i umieszczano w miejscach kultu. Tak było również z doczesnymi szczątkami św. Mikołaja. Jego ciało pochowano pierwotnie w Mirze, a następnie przeniesiono do włoskiego miasta Bari, gdzie po dziś dzień spoczywa w bazylice, której jest Patronem .
- Decyzję o sprowadzeniu relikwii św. Mikołaja podjęliśmy już wiosną ubiegłego roku - mówi ks. Romuald Drążkowski, proboszcz parafii farnej w Inowrocławiu. - Po wielu miesiącach oczekiwania i modlitwy, w połowie grudnia ubiegłego roku, otrzymaliśmy odpowiedź z Bari, że w drodze wyjątku, zostanie przekazana naszej wspólnocie zapieczętowana ampułka zawierającą wodę święconą z odrobiną "świętej manny", pochodzącej z wnętrza grobu, w którym spoczywają doczesne szczątki św. Mikołaja. Uradowani tą odpowiedzią, rozpoczęliśmy wówczas zbiórkę srebra oraz złota, potrzebnych do wykonania relikwiarza, w którym dzisiaj znajduje się zapieczętowana ampułka.
Dzięki ofiarności parafian jesienią tego roku odlano relikwiarz, który przedstawia postać św. Mikołaja. Za niedużą szybką umieszczono w nim ampułkę ze świętą wodą. Według podania, ten pachnący płyn zwany "manną" wydobywał się z kości świętego i miał uzdrawiającą moc.
W poniedziałkowy wieczór (6 grudnia br.) relikwie świętego uroczyście wprowadzono do świątyni farnej w Inowrocławiu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś, który w homilii wskazał na szczególną rolę świętych Patronów w życiu wspólnot parafialnych. - Bóg poprzez świętych jest obecny pośród nas i w ich życiu daje nam wzór naśladowania - tłumaczył Ks. Biskup. - Św. Mikołaj realizował w swoim życiu przykazanie miłości. Miłości ofiarnej, która niosła pomoc, troszczyła się o dobro drugiego człowieka, gotowa była oddać własne życie za bliźniego. My także jesteśmy zdolni do bezinteresownej miłości. Musimy jednak przełożyć naukę Chrystusa na czyny. Podobnie jak św. Mikołaj, który głoszenie Ewangelii potwierdzał swym życiem.

Ks. Romuald Drążkowski zaprasza od nowego roku wszystkich mieszkańców Inowrocławia i okolic do inowrocławskiej fary, gdzie w każdy wtorek po rannej i wieczornej Mszy św. odbywać się będzie nabożeństwo ku czci św. Mikołaja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki