Logo Przewdonik Katolicki

Rocznica, jakich mało…

Marcin Jarzembowski
Fot.

Corocznie - 8 grudnia oddajemy cześć Matce Bożej, ale "Anno Domini 2004" zapisał się w kalendarzu liturgicznym w szczególny sposób. Minęła bowiem 150. rocznica ogłoszenia przez bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji w bydgoskiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa. Wcześniej Ordynariusz...

Corocznie - 8 grudnia oddajemy cześć Matce Bożej, ale "Anno Domini 2004" zapisał się w kalendarzu liturgicznym w szczególny sposób. Minęła bowiem 150. rocznica ogłoszenia przez bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji w bydgoskiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa. Wcześniej Ordynariusz poświęcił figurę Bożej Rodzicielki, która stanęła przed wejściem do Collegium Catholicum Bydgostiense.Nowo utworzona diecezja bydgoska, decyzją papieża Jana Pawła II została, oddana pod opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości. Stąd środowa rocznica była przeżywana szczególnie uroczyście w sercu Kościoła bydgoskiego - w prastarej farze. Wspólną modlitwę poprzedził wykład o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, który wygłosiła dr Elżbieta Adamiak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o "okrągłą" rocznicę. Chodzi raczej o pogłębienie naszej wiary. W tym właśnie dogmacie najpełniej objawia się specyfika chrześcijaństwa, które nie mówi o wizjach, ale o ich urzeczywistnieniu. Bóg nie działa na poziomie jakiejś idei, ale na poziomie konkretnego człowieka, w którym spełnia swoje obietnice. Najświętsza Maryja Panna jest tą osobą w Kościele, w której te wszystkie Boże zamysły się spełniły. W ten sposób Maryja dana jest nam na wzór - przyznał ks. bp Jan Tyrawa.
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony bullą Ineffabilis Deus w 1854 roku. Niepokalane Poczęcie jest nie tylko indywidualnym przymiotem Maryi - jak powiedział swego czasu Jan Paweł II - ale ma doniosłe znaczenie dla całego Kościoła i skłania nas wszystkich do głębokiej zadumy nad odkupieńczą wolą Boga oraz nad dramatem ludzkich dziejów. "Rok Dogmatu Niepokalanego Poczęcia" powinien być dla wszystkich okazją do gorliwej modlitwy i głębokiej ufności, jaką możemy pokładać tylko w naszej Matce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki