Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymująca Mądrość

Jadwiga Knie-Górna, Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości jako pielgrzymującej Nauczycielki, gościć będzie w Polsce aż do grudnia przyszłego roku. W tym czasie wizerunek odwiedzi wszystkie polskie diecezje. Nieprzypadkowo jednak pierwszym polskim miastem, w którym rozpocznie się peregrynacja ikony Maryi będzie stolica Wielkopolski. Tu bowiem wraz z przybyciem biskupa Jordana w roku 968 rozpoczęły się dzieje...

Ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości jako pielgrzymującej Nauczycielki, gościć będzie w Polsce aż do grudnia przyszłego roku. W tym czasie wizerunek odwiedzi wszystkie polskie diecezje.
Nieprzypadkowo jednak pierwszym polskim miastem, w którym rozpocznie się peregrynacja ikony Maryi będzie stolica Wielkopolski. Tu bowiem wraz z przybyciem biskupa Jordana w roku 968 rozpoczęły się dzieje polskiego chrześcijaństwa i polskiego szkolnictwa."Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim" - mówił Jan Paweł II ofiarowując ten obraz nauczycielom akademickim i studentom w czasie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Na zakończenie celebracji z okazji jubileuszu uniwersytetów, Ojciec Święty przekazał delegacji Kościoła Ateńskiego ikonę Maryi Stolicy Mądrości. Od tej pory wizerunek pielgrzymuje po ośrodkach uniwersyteckich całego świata.
Maryja Stolica Mądrości ma oświecić drogę nie tylko studentom, ale również wszystkim pracownikom wyższych uczelni, aby poznanie stało się źródłem życia dla całego świata. Wszystkie tytuły Matki Bożej wynikają z faktu Bożego macierzyństwa a wezwanie "Stolico Mądrości" przedstawia "Pannę mądrą", która została wybrana przez samego Boga i bez słowa sprzeciwu przyjęła Słowo Mądrości, Słowo, które stało się treścią całego Jej życia.
Wezwanie Stolico Mądrości jest nam bardzo bliskie dzięki Litanii Loretańskiej. Św. Tomasz z Akwinu pisał, że mądrym jest człowiek poznający najgłębsze przyczyny wszystkiego. Życie Matki Bożej stało się jedną wielką odpowiedzią na miłość Bożą. Źródłem mądrości jest słowo Boże, które Maryja przez całe swoje życie rozważała i zachowywała w swoim sercu. Matka Najświętsza uczy nas autentycznej mądrości życia przez pokorną odpowiedź na miłość Bożą.
Autorem ikony Matki Bożej Sedes Sapientiae, która peregrynuje po diecezjach świata jest słoweński jezuita Marko Ivan Rupnik, prof. teologii orientalnej i artysta, twórca m.in. ikon w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater. Ks. Rupnik jest również dyrektorem Centro Aletti - miejsca, które tworzy przestrzeń wspólnego dialogu ludzi Wschodu i Zachodu i gdzie spotykają się te dwa pokrewne światy. Tutaj najpełniej widać urzeczywistnienie wezwania Ojca Świętego, by Europa oddychała dwoma płucami.
- Marko Ivan Rupnik to prawdziwie renesansowy człowiek, czyniący nieprawdopodobnie dużo na wielu frontach - teologii, kultury, nauki i sztuki. Jego ikonografie - a więc obrazy ściśle związane ze wschodnią duchowością religijną - wykorzystują jednak wszystkie techniki i kolorystykę współczesnego malarstwa zachodniego - uważa ks. Stranz.
Taka też jest ikona Matki Bożej Sedes Sapientiae. To ułożona z kamieni kolorową mozaika, o wymiarach 70 na 95 cm wykonana na drewnianej podstawie z trawertynu, żółtego marmuru sieneńskiego, czerwonego marmuru francuskiego, białego marmuru karraryjskiego oraz ze złota. Ikona przedstawia postaci Maryi i Dzieciątka Jezus, który unosi ku górze palce prawej dłoni w geście nauczania. Widać tu wyraźne nawiązanie do słynnej ikony Chrystusa Pantokratora (Wszechwładcy).

Ojciec Marko Ivan Rupnik dla "Przewodnika Katolickiego":

"Ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości nawiązuje do chrześcijańskiej tradycji artystycznej pierwszego tysiąclecia, posługując się językiem artystycznym dwudziestego wieku. W historii sztuki mieliśmy często do czynienia z podobnym zjawiskiem, kiedy to dwie tradycje sztuki chrześcijańskiej spotykały się ze sobą, ubogacając się wzajemnie. Wystarczy przypomnieć mozaiki z Cefal?, malarstwo włoskie XIII i XIV wieku, nadzwyczajne doświadczenie El Greco, poszukiwania malarskie takich malarzy jak Matisse czy Kandinskij.
Mozaika - ikona Matki Bożej choć imituje malarstwo, używa marmuru który daje się zauważyć w swojej naturze kamienia, twardego tworzywa. O organizacji przestrzeni decyduje ułożenie kamieni, ich wielkość, ich grubość. Kolor użyty jest tak, by dać wrażenie światła emanującego od wewnątrz. Tło szczególnie jaśniejące i wprawione w ruch sprawia, że wszystkie kamienie biegną, zstępują w kierunku osoby, w kierunku Matki Boga, a jaśniejące punkty Jej płaszcza zdążają w kierunku Chrystusa, wiecznego Logos".


Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Sedes Sapientiae w parafiach i duszpasterstwach akademickich Archidiecezji Poznańskiej


15 grudnia godz. 24: Poznań, Katedra
16-17 grudnia: Poznań, św. Stanisław Kostka
18 grudnia: Leszno, św. Jan Chrzciciel
19-20 grudnia: Poznań, św. Roch
21 grudnia: Poznań, św. Jan Bosko
22-23 grudnia: Poznań, Dominikanie
24 grudnia: Poznań, św. Wojciech
25 grudnia: Poznań, Seminarium Towarzystwa Chrystusowego
26 grudnia: Poznań, Święta Rodzina
27 grudnia: Poznań, Św. Krzyż
28 grudnia: Poznań, Wniebowstąpienie Pańskie
29 grudnia: Poznań, Nawiedzenia NMP
30 grudnia: Poznań, św. Michał
31 grudnia: Poznań, Wszystkich Świętych
1-2 stycznia: Obra, Seminarium Ojców Oblatów
3 stycznia: Poznań, Arcybiskupie Seminarium Duchowne
4 stycznia: Poznań, Wydział Teologiczny UAM i św. Jan Vianey
5 stycznia: Poznań, Chrystus Odkupiciel
6 stycznia: Poznań, św. Wojciech i Ojcowie Karmelici

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki