» W niedzielę 21 maja w Dusznikach k. Buku odbędą się XXX Wielkopolskie Dni Muzyki. Biorące w nim udział chóry będą walczyć o „Maski Orfeusza”. O godz. 9.30 rozpoczną się występy konkursowe, o 12 odprawiona zostanie Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Marcina, a na godz. 16.30 przewidziano koncert laureatów.
» Również w niedzielę odbędzie się w Kórniku k. Poznania IV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów i Intrad Maryjnych. Celem odbywającego się co dwa lata przeglądu jest prezentacja i propagowanie pięknych, muzycznych wyrazów kultu maryjnego w Polsce. Koncerty główne Przeglądu rozpoczną się o godz. 15.30 przed kolegiatą kórnicką.
» W poniedziałek 22 maja Piwnica Farna, działająca pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej, zaprasza do swojej siedziby przy pl. Kolegiackim w Poznaniu na wykład pt. „Ósmy cud świata – trzynaście wieków historii wzgórza Mont Saint-Michel”. O tej architektonicznej perle północnej Francji, mistycznym wzgórzu i średniowiecznej twierdzy będzie mówił Robert Bartne. Początek wykładu o godz. 19. Wstęp wolny.
» W środę 24 maja o godz. 16 abp Stanisław Gądecki odprawi uroczystą Mszę św. w katedrze. Podczas liturgii piętnastu diakonów z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przyjmie z rąk metropolity poznańskiego święcenia prezbiteratu. Przyszli neoprezbiterzy proszą o modlitwę w swojej intencji.
» Nasi olimpijczycy - w dniach 21-23 kwietnia odbył się w Gdańsku ogólnopolski etap XVI Olimpiady Teologii Katolickiej, przebiegającej pod hasłem: „Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II”. Celem olimpiady, adresowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, było przybliżenie i pogłębienie nauczania papieskiego o moralnym fundamencie życia człowieka, jakim jest Dekalog. W ogólnej punktacji pierwsze miejsce zajęła archidiecezja poznańska. Jej przedstawiciele znaleźli się również wśród dwudziestu najlepszych laureatów, którzy otrzymali m.in. indeksy na katolickie uczelnie wyższe w Polsce. Są to: Joanna Mikołajewska (I miejsce) z LO nr 2 w Lesznie, przygotowywana przez katechetkę Dagmarę Kulasik; Natalia Gołembska (VI miejsce) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu (katecheta ks. Sławomir Ratajczak); Magda Weimann (XIV miejsce) z LO im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu (katecheta ks. Jędrzej Piasek). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i życzymy wzrastania zarówno w mądrości, jak i w wierze.
» Już po raz 70. odbyła się w dniach 7-8 maja Ogólnopolska Pielgrzymka Studentów na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej prawie 4 tysiące studentów, w tym blisko stu z Poznania. Po przywitaniu
w katedrze częstochowskiej studenci przeszli w procesji na Jasną Górę. Tam uczestniczyli we Mszach św., wykładach i koncertach. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Jesteśmy świadkami nadziei”. Jej tradycja sięga 1936 roku, a w latach czterdziestych uczestniczył w niej Karol Wojtyła.
» W dniach 12-14 maja na Świętej Górze w Gostyniu odbył się I Archidiecezjalny Kongres Muzyki Kościelnej. Uczestniczyli w nim dyrygenci, chórzyści, organiści oraz animatorzy życia muzycznego w parafiach. Oprócz wspólnej modlitwy (także śpiewem) wzięli oni udział w warsztatach muzycznych i cyklu wykładów. Wśród zaproszonych prelegentów znalazła się m.in. prof. Maria Pawlaczyk z Akademii Muzycznej w Poznaniu, która mówiła o „Problemach techniki wokalnej w pracy z chórem”, oraz prof. Krystyna Domańska-Maćkowiak i prof. Leszek Bajon z tej samej uczelni, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Czy można zgrzeszyć śpiewem?”. Wg nich do najczęstszych grzechów naszych organistów należą: nieprzygotowanie, niedbałe wykonanie utworów i nieumiejętność doboru repertuaru. Kongres zakończył się Mszą św. w bazylice świętogórskiej, celebrowaną przez bp. Grzegorza Balcerka, której towarzyszyła starannie przygotowana oprawa muzyczna.