Logo Przewdonik Katolicki

Maltańczycy

ks. Ireneusz Sawicki
Fot.

W dniach 29 i 30 kwietnia oraz 7 maja w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorem prowadzącym był Dariusz Paździoch komendant Maltańskiej Służby Medycznej Oddział Licheń. W kursie uczestniczyło 28 wolontariuszy, uczniów ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku z pedagog Alicją Michalską i III LO im. M. Konopnickiej...

W dniach 29 i 30 kwietnia oraz 7 maja w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorem prowadzącym był Dariusz Paździoch – komendant Maltańskiej Służby Medycznej Oddział Licheń. W kursie uczestniczyło 28 wolontariuszy, uczniów ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku z pedagog Alicją Michalską i III LO im. M. Konopnickiej we Włocławku z katechetą, ks. Ireneuszem Sawickim.

Zadaniem instruktora było uświadomić uczestnikom konieczność udzielenia pomocy bliźnim, gdy zagrożone jest ich zdrowie lub życie, ułatwić im przełamanie blokady strachu i przekazać praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom nieszczęśliwych zdarzeń na ulicy, w domu, w pracy lub szkole. Wszystko po to, by wolontariusze, zachowując opanowanie, potrafili pomóc poszkodowanym bez posiadania specjalnych środków czy narzędzi, za to umiejąc w ekstremalnych sytuacjach wykorzystać do pomocy różne przedmioty niezwiązane z ratownictwem.

Wykłady i ćwiczenia trwały osiemnaście godzin. Materiał szkoleniowy, opracowany wg kryteriów wychowawczo-naukowych, był zrozumiały dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia ani z ratownictwem medycznym, ani przedmedycznym. W programie uwzględniona została najnowsza wiedza z dziedziny pomocy w nieszczęśliwych wypadkach. Mam nadzieję, że kurs ten będzie dobrą podstawą do powstawania w naszych szkołach Maltańskiej Służby Medycznej.

Maltańska Służba Medyczna (MSM) istnieje w Polsce od 1990 r. Powstała w Krakowie, na wzór służb maltańskich znanych w Europie (Irlandia – 1938, Niemcy – 1953). Maltańczycy stanowią grupę osób, które gromadzą się dobrowolnie, by żyć w oparciu o podstawowe prawdy wiary katolickiej i działać zgodnie z hasłem Zakonu Maltańskiego „Ochrona wiary i pomoc potrzebującym”. Głównymi formami ich działalności są: zabezpieczenia medyczne zgromadzeń, pielgrzymek i uroczystości religijnych, zawodów sportowych, kongresów, koncertów i imprez kulturalnych; transportowanie chorych własną karetką, prowadzenie działalności wychowawczej wśród młodzieży przez tworzenie grup kadetów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki