Po raz czwarty 6 maja Ruch Ekip Notre-Dame z całego kraju zorganizował pielgrzymkę – tym razem do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy. Spotkanie rozpoczęło się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza. Punktem kulminacyjnym była Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy oraz konferencja podsumowująca ostatni rok działalności.
Ruch Ekip Notre-Dame w Polsce jest stosunkowo młody – funkcjonuje dopiero czwarty rok. Niedawno został podzielony na trzy sektory: mazowiecki, wielkopolski i śląski. W Bydgoszczy istnieją dwie ekipy – w Fordonie i Śródmieściu. Każda z nich ma swojego doradcę duchowego. Idea pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych narodziła się na samym początku – małżeństwa spotkały się już na Jasnej Górze czy w Górce Klasztornej.
Małżeństwo drogą świętości
Pierwsze spotkanie Ekip Notre-Dame odbyło się w Paryżu w 1939 roku. Kilka młodych małżeństw oddało się wówczas pod opiekę ks. Henri Caffarela, chcąc zgłębiać swój sakrament w jedności z Bogiem. Kilka lat później – 8 grudnia 1947 roku – w krypcie kościoła św. Augustyna w Paryżu została ogłoszona Karta Equipes Notre-Dame. Przedstawiała ona ideał chrześcijańskiego małżeństwa i wskazała na świętość jako cel, do którego należy dążyć. Podkreślała także rolę modlitwy małżonków i rodziny, regularny dialog małżeński w obliczu Boga, konieczność comiesięcznych zebrań członków ekipy oraz czas duchowego wyciszenia.
Janusz Sklepowicz z żoną Urszulą dzięki obecności w ruchu inaczej przeżywają sakrament małżeństwa. – Staramy się znaleźć w nim drogę do Boga i szczęście rodzinne. Staramy się odkrywać, jakie znaki Bóg nam codziennie daje poprzez ludzi, których spotykamy. W ciągu roku jest to ciężka praca w domu, a do tego comiesięczne spotkanie w gronie kilku małżeństw – tłumaczą.
Rodzina jest podstawą
W katedrze z pielgrzymami spotkał się bp Jan Tyrawa, który podkreślił, że ruchy koncentrujące się wokół rodziny powinny być „świadectwem ludzi świeckich – pokazaniem wielkości rodziny”. – Rodzina to jest najmniejsza wspólnota, w której realizuje się człowiek, wspólnota, w której przychodzą na świat młode pokolenia wychowywane do samodzielnego życia. Pod tym względem nikt nie jest zdolny zastąpić rodziny i w momencie, kiedy jest chora, to prędzej czy później okazuje się, że i społeczeństwo jest chore – przyznał.
W krajowej pielgrzymce nie mogło zabraknąć pary odpowiedzialnej Regionu Equipes Notre-Dame Polska – Małgorzaty i Joachima Grzonka. Tłumaczą oni, że do ruchu przystępują te małżeństwa, które „chcą kroczyć drogą świętości oraz pracują nad swoją duchowością i osobistym rozwojem”. – Jesteśmy ruchem duchowości. Naszym głównym zadaniem jest pomaganie małżonkom w pełnym przeżywaniu sakramentu małżeństwa.
Małgorzata Grzonka zauważa, że każdego roku przybywa par małżeńskich. – W chwili obecnej mamy 36 ekip na terenie różnych diecezji – wylicza.
Ksiądz dr Andrzej Pryba MSF, doradca duchowy małżeństw, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Rodziny oraz rektor Seminarium Misjonarzy Świętej Rodziny, przyznaje, że Ruch Ekip Notre-Dame jest „ruchem wymagającym”. – Zanim ktoś się zdecyduje, musi przeżyć pierwszy rok pracy, podczas którego dowiaduje się, co proponujemy i do czego zobowiązujemy. Ten ruch wymaga konkretnej pracy duchowej, pewnego zmagania się z sobą. Jest skierowany szczególnie do tych, którzy chcą iść drogą świętości, chcą wymagać od siebie i rozwijać duchowość małżeńską – tłumaczy.
W 2005 roku na całym świecie formowało się ponad 9,5 tysiąca ekip, czyli około 100 tysięcy osób.