Logo Przewdonik Katolicki

Ruch dla rodzin

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W grodzie nad Brdą został utworzony kujawski presektor Ruchu Equipes Notre-Dame, obejmujący Bydgoszcz, Toruń i okolice. Do tej pory małżeństwa skupione w ruchu należały do sektora mazowieckiego. Duża odległość utrudniała kontakt i osłabiała więzy między rodzinami. Obecnie w Polsce istnieje 36 ekip, które zrzeszają około 150 małżeństw. Spotkanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy...

W grodzie nad Brdą został utworzony kujawski presektor Ruchu Equipes Notre-Dame, obejmujący Bydgoszcz, Toruń i okolice. Do tej pory małżeństwa skupione w ruchu należały do sektora mazowieckiego. Duża odległość utrudniała kontakt i osłabiała więzy między rodzinami. Obecnie w Polsce istnieje 36 ekip, które zrzeszają około 150 małżeństw. Spotkanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy w świątyni Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak przyznają Małgorzata i Joachim Grzonkowie, para odpowiedzialna Ekip Notre-Dame region Polska, utworzenie presektora kujawskiego pomoże w rozwoju ruchu. – Pojedynczy sektor liczy od 5 do 20 ekip. Kiedy nie ma wystarczającej liczby chętnych, powołuje się presektor. W Bydgoszczy mamy 4 ekipy, ale już spotykamy się z kolejnymi. Chcemy, żeby jak najwięcej małżeństw mogło się zapoznać z tymi ideami, żyć nimi na co dzień i jak najlepiej realizować swój sakrament małżeństwa – tłumaczy Joachim Grzonka.

Parą odpowiedzialną presektora kujawskiego zostali Grażyna i Witold Ciechanowscy. – Każde małżeństwo będzie miało w ciągu roku kontakt z parą odpowiedzialną. Naszym obowiązkiem jest kontakt z każdą ekipą, a w Warszawie było to utrudnione – po prostu dzieliła nas zbyt duża odległość. Sektor warszawski zaczynał się w Lublinie, a kończył w Łomży – tłumaczą. W tej chwili do Bydgoszczy docierają już zgłoszenia z Kutna oraz Gdańska.

Podczas uroczystości nie zabrakło Hanny i Kazimierza Brezów z Torunia. Oboje przyznają, że bliskość pary odpowiedzialnej zacieśni więzy między małżeństwami. – Jeżeli rodzina się rozjedzie po świecie, to i spotkania są rzadsze. Natomiast jak rodzina jest blisko, to i wspólnota jest silniejsza – mówią. Państwo Breza przez 25 lat wchodzili w szeregi Kościoła Domowego. W Ruchu Equipes Notre-Dame są od trzech lat. Jak mówią, to daje im siłę do pokonywania „wszelkich problemów”.

Powstanie presektora to ważny sygnał dla innych małżeństw. – Rozwija się młoda diecezja bydgoska, rozwijają się też ruchy prorodzinne. Zawołanie Ojca Świętego „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” jest skierowane do każdego z nas. Małżeństwa skupione w ekipach ubogacają siebie, dają świadectwo. Ten ruch jest, co prawda, mało znany w Polsce, ale w Europie ma już długą historię – tłumaczy ks. Arkadiusz Muzolf.

Początki wspólnoty, z której narodziła się Oaza Rodzin i Domowy Kościół, sięgają 1939 roku. Ruch Ekip Notre-Dame w Polsce funkcjonuje od czterech lat. Niedawno został podzielony na trzy sektory: mazowiecki, wielkopolski i śląski. Promuje ideał chrześcijańskiego małżeństwa, podkreśla rolę modlitwy całej rodziny, regularny dialog małżeński oraz konieczność comiesięcznych zebrań członków ekipy i duchowego wyciszenia. W ubiegłym roku na całym świecie formowało się ponad 9,5 tys. ekip, czyli około 100 tysięcy osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki