|
Helmut S. Ruppert
„Benedykt XVI. Papież z Niemiec”
Wydawnictwo Księgarnia Świętego Wojciecha 2005
Ta książka to podany w dziennikarskiej formie zapis kwietnia 2005 roku: był to czas przełomu, czas dwóch papieży. Nie można opisać wzruszeń po śmierci Jana Pawła II, nie poruszając choć trochę wyjątkowości autorytetu, jakim się cieszył. Helmut S. Ruppert przywołuje wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce między 2 a 19 kwietnia z iście „agencyjną” dokładnością. Na jednej ze stron umieszcza nawet wykaz depesz Associated Press i innych agencji, które minuta po minucie, w prasowym wyścigu, przekazywały informację o unoszącym się nad Kaplicą Sykstyńską białym dymie. Wiele miejsca poświęca też odnotowaniu reakcji niemieckich przywódców i osobistości na wybór nowego Papieża. Książka kończy się przedrukowaniem wypowiedzi programowej Benedykta XVI, którą wygłosił w orędziu dzień po swoim wyborze.
|
|
Bernhard Meuser
„Benedykt XVI. Nasz papież. Portret”
Wydawnictwo Księgarnia Świętego Wojciecha 2005
Bardzo poręczna książeczka, w sam raz na pielgrzymowanie pociągiem na spotkanie z Benedyktem XVI. Bernhard Meuser w przystępny i ciekawy sposób opisuje drogę Josepha Ratzingera na tron Piotrowy. Przede wszystkim chce ostatecznie zerwać z wizerunkiem, do jakiego przywiązały się media: nieprzystępnego konserwatysty z tendencjami do despotyzmu. Ciepło opisuje cechy charakteru Benedykta XVI, krótko przedstawia jego życie i naukową karierę. Więcej miejsca poświęca związkom Ratzingera – teologa – z Soborem Watykańskim II i urzędowaniem w Watykanie oraz bliskiej współpracy z Janem Pawłem II. O tym, że Papież Polak w pewnym sensie przygotowywał kardynała Ratzingera do objęcia papieskiego urzędu, by kontynuował jego drogę, Bernhard Meuser jest niemal przekonany.
|
|
Peter Seewald
„Benedykt XVI. Portret z bliska”
Wydawnictwo AA Kraków 2006
Peter Seewald jest osobą, od której można było oczekiwać dobrej i rzetelnej biografii Benedykta XVI. Niemiecki dziennikarz, którego powrót na łono Kościoła można wiązać z kardynałem Ratzingerem, przeprowadził z nim dwa wywiady rzeki. Złożyły się one na książki obowiązkowe dla każdego, kto zechce poznać Benedykta XVI „osobiście”. „Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci” oraz „Bóg i świat. Wiara i życie” odpowiadały na najtrudniejsze pytania, jakie zadaje Kościołowi współczesny człowiek. Seewald podczas pracy nad publikacjami mógł przebywać z kardynałem przez wiele dni, zresztą nie ukrywa, że te spotkania bardzo go zmieniły. Powstały wydania wyjątkowe, pokazujące Benedykta XVI jako człowieka, który bardzo dobrze rozumie dzisiejszy świat. W biografii Benedykta XVI, pisanej tuż po wyborze, Seewald wykorzystuje swoją ogromną wiedzę i w atrakcyjnej formie osadza ją w treści nauczania dzisiejszego Papieża.
|
|
„Wspólna droga. Jan Paweł II –
Benedykt XVI”
redakcja: Sebastian Karczewski
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne
POLWEN Radom 2006
Fotograficzny album, ubogacony cytatami, ukazujący niezwykłą przyjaźń i koleje losu: Jana Pawła II i dzisiejszego Benedykta XVI. Poznali się w 1978 roku na konklawe po śmierci papieża Pawła VI, obaj należeli wówczas do grona najmłodszych kardynałów. W 1981 roku kardynał Ratzinger objął urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Współpracę kardynała z Janem Pawłem II tak opisał cytowany Peter Seewald: „Trudno sobie wyobrazić Papieża Jana Pawła II bez kardynała Ratzingera, a kardynała Ratzingera bez Papieża. Bez tego szczególnego zespołu Wojtyła – Ratzinger Kościół zapewne inaczej by funkcjonował”. I, można powiedzieć, tak jest do dzisiaj, tyle że Jan Paweł II „działa” teraz z Domu Ojca. Nowo wybrany Benedykt XVI powiedział przecież w swoim przesłaniu do kardynałów: „Przed moimi oczami stoi nade wszystko świadectwo Papieża Jana Pawła II”.
|
|
Greg Tobin
„Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież nowego tysiąclecia”
Wydawnictwo Espirit Kraków 2006
Greg Tobin jest amerykańskim watykanistą, współpracuje ze stacjami Fox News, CBS i NPR, wykłada w Seton Hall University i pisuje w „The Catholic Advocate”. Napisał kilka książek o tematyce papieskiej, żeby wspomnieć „Wybieranie papieża”, „Odkrywanie tajemnic papieskich konklawe”, a nawet powieści: „Konklawe” i „Sobór”. Jego bogata wiedza pozwoliła potraktować biografię Benedykta XVI szerzej, bo na tle historii papiestwa. Pierwsza część wydania jest historyczna i obejmuje czasy od roku 30 do Jana Pawła II, który został zaprezentowany w osobnym rozdziale. Część druga rozpoczyna się od konklawe i wyboru obecnego Papieża, by powrócić do opisania historii jego życia. W jasny sposób przedstawia poglądy Benedykta XVI w kluczowych kwestiach dotyczących etyki, ekumenizmu i życia społecznego.
|