Logo Przewdonik Katolicki

Feniks za „Krzyże litewskie”

Natalia Budzyńska
Fot.

Przepiękny album z wyjątkowymi fotografiami Adomasa Varnasa, wydany przez Drukarnię i Księgarnię Św. Wojciecha, zyskał przychylność jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W sobotni wieczór 22 kwietnia, podczas uroczystego koncertu, dyrektor wydawnictwa ks. Bogdan Reformat odebrał FENIKS-a. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich po raz ósmy przyznało nagrody w dziesięciu kategoriach...

Przepiękny album z wyjątkowymi fotografiami Adomasa Varnasa, wydany przez Drukarnię i Księgarnię Św. Wojciecha, zyskał przychylność jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W sobotni wieczór 22 kwietnia, podczas uroczystego koncertu, dyrektor wydawnictwa ks. Bogdan Reformat odebrał FENIKS-a.

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich po raz ósmy przyznało nagrody w dziesięciu kategoriach dla tych wydawców, którzy w minionym roku mogli poszczycić się książką szczególnie wartościową – zarówno od strony treści, jak i walorów edytorskich. „Celem konkursu jest promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują treści chrześcijańskie” – piszą organizatorzy w regulaminie konkursu. Na rynku znajduje się dziś bardzo dużo ciekawych pozycji spełniających te zadania, dlatego wybrać te najlepsze było na pewno trudno. Uroczystość rozdania FENIKS-ów odbyła się podczas XII Targów Wydawców Katolickich, nad którymi honorowy patronat objęli: Jego Eminencja Ks. Józef Kard. Glemp – Prymas Polski i Kazimierz Michał Ujazdowski – minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Słowo inspiruje
Podczas uroczystości, która odbywała się na warszawskich Stegnach w kościele NMP Matki Miłosierdzia, obecny był bp Tadeusz Fikus, który gratulując laureatom, zwrócił uwagę na to, że jury, nagradzając pokazuje to, co szlachetne i wartościowe. Specjalnym zadaniem książki katolickiej jest pokazanie piękna świata, życia, a przede wszystkim wskazywanie na Boga, który jest Miłością – mówił bp Fikus. Książka to słowo. Słowo przychodzi do człowieka i inspiruje go, by mógł wyrazić piękno. Takie teksty pozwalają dotrzeć do drugiego człowieka i do Boga. Wiemy też, że słowa mogą ranić i degradować człowieka, tym bardziej więc należy promować książkę katolicką, której zadaniem jest budować ducha.

Biskup dziękował wszystkim tym, którzy – jak powiedział – „mozolą się”, by to dzieło mogło służyć człowiekowi.

„Krzyże Litewskie”
W te właśnie zadania, jakie stawia się przed książką katolicką, idealnie wpisuje się jedno z ostatnich dzieł Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha, nagrodzone FENIKS-em w kategorii „albumy i walory edytorskie”: „Krzyże litewskie” Adomasa Varnasa – litewskiego artysty malarza i fotografika. Ten piękny album jest rzeczywiście wyjątkowy, i jak podkreśliło w uzasadnieniu jury: „urzeka oryginalnością formy i głębią treści”. Podzielony na dwie części, zawiera niemal 200 fotografii z wielkiej kolekcji Varnasa, którą artysta tworzył w latach 1905-1926. Już wtedy zwracał uwagę na to, jak szybko owe specyficzne dla litewskiego pejzażu krzyże i kapliczki niszczeją. Jak pisała biografka artysty, Zita Žemaitytė: „Widział w nich duszę i kulturę wiejącą w świat, którego zagadkę wyjaśniłyby wspomniane już: los narodu, religia, wierzenia (...). Ochrona zabytków przeszłości stała się nadrzędną potrzebą dla jego sumienia”.

„Zachorowałem na krzyże” – to słowa Adomasa Varnasa, który w 1926 roku samodzielnie wydał album „Krzyże litewskie”, będący wzorem dla dzisiejszego poznańskiego wydawcy. Tamten album Varnas wykonał ręcznie na kartonie, w stu numerowanych egzemplarzach oprawionych w pluszowe okładki. Spośród około tysiąca fotografii, zgromadzonych w swoim archiwum, wybrał 194 i napisał obszerny wstęp, w którym „z wielkim przejęciem opowiada o starych krzyżach, będących największym skarbem sztuki ludowej (...). Martwi go, że te stworzone z drewna arcydzieła są niszczone bezlitośnie przez czas i pogodę i że często te, które chylą się już ku ziemi, są przez ludzi bezmyślnie palone, znikają więc z powierzchni ziemi, nie pozostawiwszy po sobie żadnego śladu” (Zita Žemaitytė). W pierwszej części albumu znajdują się niezwykle ciekawe teksty ukazujące życie i twórczość Adomasa Varnasa i fenomen litewskich krzyży. Niemożliwe okazało się wydanie albumu w formie absolutnego reprintu – co było marzeniem Joanny Ostaszewskiej-Nowickiej – pomysłodawczyni publikacji – z powodu bardzo złego stanu zdjęć. Wydana kilka miesięcy temu przez Drukarnię i Księgarnię Św. Wojciecha księga to pierwsza światowa edycja fotograficznego albumu tego litewskiego artysty.

Odbierając statuetkę FENIKS-a, ks. Bogdan Reformat powiedział: – Decydując się na wydanie tego albumu, nie spodziewaliśmy się sukcesu. Jesteśmy przekonani o tym, że to jest piękny album i cieszymy się, że przekonaliśmy również o tym jury.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki