Logo Przewdonik Katolicki

Iglaki nie tylko w ogrodzie

PK
Fot.

Iglaki mają wiele zalet. Warto więc posadzić je w naszym ogrodzie, patio lub na balkonie.

 

 

Są dość łatwe w uprawie, niezbyt wymagające i co niezwykle ważne, zdobią nasz ogród czy taras przez cały rok. A wszystko dzięki temu, że są zimnozielone. Dobierając okazy pod względem kolorystycznym, możemy nadać naszym ogrodom rozmaity charakter.

 

W słońcu lub w cieniu

Pod względem barwy iglaki dzielimy na trzy grupy: odmiany o kolorystyce zielonej, o kolorystyce niebieskiej i złocistożółtej. Pierwsza z nich dobrze komponuje się w sąsiedztwie bylin i krzewów liściastych. Można je również wykorzystać jako żywopłoty, szpalery czy obwódki, pamiętając jednak, że odmiany o jaśniejszym zabarwieniu lubią miejsca nasłonecznione, a te o ciemnozielonej barwie, np. cisy są cieniolubne.

Od jakiegoś czasu bardzo popularne są odmiany karłowate, wolno rosnące. Nadają się do ogródków skalnych, jako otoczenie oczek wodnych, można je również uprawiać w pojemnikach na balkonach czy tarasach.

 

 

Uwaga na korzenie

W kwietniu warto w ogrodzie posadzić iglaki wrażliwe na mróz. Rośliny najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży. Każde drzewko powinno mieć etykietę z nazwą gatunku oraz z informacją o podstawowych wymaganiach. Iglaki sprzedawane są z odkrytymi korzeniami lub balotowane (ich korzenie są owinięte w płótno). W przypadku tych pierwszych warto sprawdzić, czy korzenie są równomiernie rozwinięte i rozpostarte na wszystkie strony. Z reguły jednak najłatwiej przyjmują się drzewka w pojemnikach, są jednak droższe od pozostałych. Zakupione okazy najlepiej sadzić od razu po ich nabyciu. Zanim to jednak zrobimy, musimy przygotować dla nich miejsce. W tym celu trzeba usunąć chwasty, aby nie przysparzały problemów w przyszłości. Dołek, w którym posadzimy drzewko, warto zaprawić ziemią kompostową, torfem i rozłożonym obornikiem. Zwróćmy też uwagę na rodzaj gleby w naszym ogrodzie. Jeśli jest piaszczysta, to warto wybrać spośród: jałowców, sosny czarnej i górskiej, świerków kłującego i serbskiego.

Nie przesadzajmy iglaków z odkrytymi korzeniami. Nawet wtedy, gdy przenosimy je z jednej części ogrodu do drugiej, wykopujmy je z bryłą ziemi. Nowo posadzone rośliny są bardzo wrażliwe na suszę, muszą więc być regularnie podlewane.

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki