Logo Przewdonik Katolicki

Zwycięzcy na starcie

Kamila Tobolska
Fot.

Bieg ku pamięci − nieważne, kto pierwszy. My biegniemy do końca, żeby uczcić Ojca Jońca.

„Bieg ku pamięci − nieważne, kto pierwszy”. „My biegniemy do końca, żeby uczcić Ojca Jońca”.

 

 

 

To tylko niektóre z haseł, jakie widniały na transparentach trzymanych przez kibiców podczas I Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca. Wydarzenie to, upamiętniające postać założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada, zorganizował Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu. Na dzień biegu wybrano 8 kwietnia, piątek przypadający tuż przed pierwszą rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął o. Joniec. Impreza odbyła się na boisku szkolnym oraz na terenie os. Jana III Sobieskiego. Startujący w niej uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych biegali w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach, oddzielnie dziewczęta i chłopcy. Rozegrano także kategorię „open”, w których zmierzyli się dorośli. O. Edward Kryściak, dyrektor Zespołu Szkół Zakonu Pijarów i inicjator biegu, zwracając się do jego uczestników, zapewniał, że „najważniejszym zwycięstwem dla każdego z nas jest zmierzenie się ze swoimi słabościami i pokonanie własnych ograniczeń”. − Każdy z was, już dzisiaj, na starcie, jest zwycięzcą tego biegu. Zwycięzcą nad samym sobą – przekonywał ojciec dyrektor. W zmaganiach, które mimo panującego chłodu odbywały się w gorącej atmosferze, uczestniczyło wielu zawodników. − Swój udział zgłosiło ok. 450 uczniów różnych poznańskich szkół, a także placówek z Pniew i Murowanej Gośliny – wyjaśniła „Przewodnikowi” Grażyna Gulczyńska, jedna z organizatorek biegu, nauczycielka wychowania fizycznego w szkole ojców pijarów.

Gościem specjalnym biegu był o. Jacek Wolan, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Parafiada. Jednym z jego elementów była także wystawa przypominająca postać o. Jońca, zorganizowana w holu szkoły. Odwiedzający ją, mogli raz jeszcze przypomnieć sobie tego wybitnego pijara, inicjatora wyjątkowego programu edukacyjnego pod nazwą ruchu parafiadowego, który wychowuje młode pokolenia przez wiarę, kulturę i sport. W ramach Parafiady realizowany jest również projekt „Katyń... ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. To właśnie zaangażowanie w jego realizację zaprowadziło o. Józefa Jońca na pokład samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki