Logo Przewdonik Katolicki

W 110. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia

Marcin Królak
Fot.

O nauce społecznej Prymasa Tysiąclecia, a także jego wizytach na Kujawach mieli okazję posłuchać uczestnicy specjalnej sesji Sługa Boży kardynał Wyszyński w 110. rocznicę urodzin, która odbyła się 6 kwietnia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

O nauce społecznej Prymasa Tysiąclecia, a także jego wizytach na Kujawach mieli okazję posłuchać uczestnicy specjalnej sesji „Sługa Boży kardynał Wyszyński – w 110. rocznicę urodzin”, która odbyła się 6 kwietnia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

 

Podczas sesji głos zabrał m.in. ks. prałat Leszek Karczmarek, który wygłosił prelekcję pt. „Nauczania społeczne Prymasa Tysiąclecia czasu Solidarności”. O wizytach duszpasterskich kard. Wyszyńskiego w wybranych parafiach Kujaw Zachodnich mówili z kolei dwaj inowrocławscy regionaliści: Piotr Strachanowski i Edmund Mikołajczak. Zebrani mieli także okazję posłuchać wspomnień kard. Józefa Glempa, który przez wiele lat pełnił funkcję osobistego sekretarza Prymasa Tysiąclecia.

Mówiąc o nauce społecznej kardynała, ks. Kaczmarek zaznaczył, że Prymas Tysiąclecia wielokrotnie poruszał aspekty moralne życia politycznego. Podkreślał przy tym, że orędzie chrześcijańskie obejmuje całego człowieka. W nauce sługi Bożego możemy odnaleźć diagnozę przyczyn ówczesnego kryzysu w społeczeństwie oraz warunki, jakie muszą być spełnione w celu jego zażegnania. Według niego były to przede wszystkim: nawrócenie do Boga, uznanie godności człowieka, uporządkowane życia społecznego, obrona godności kobiet oraz suwerenność i wolność ojczyzny. Przedstawiając wizyty duszpasterskie kardynała Wyszyńskiego, zarówno Piotr Stachanowski, jak i Edmund Mikołajczak podkreślali, jak ważna była dla niego ta sfera działalności duszpasterskiej. Mówiąc o spotkaniach z wiernymi, Piotr Strachanowski skupił się na dwóch wydarzeniach. Pierwszym było poświęcenie kościoła pw. św. Józefa w Inowrocławiu, drugim odwiedziny w kościele pw. Świętego Mikołaja w 650. rocznicę procesu papieskiego nad Krzyżakami. Edmund Mikołajczak podkreślał natomiast trudności, jakie prymas musiał pokonywać podczas pełnienia swojej posługi. Obecność agentów SB na każdej uroczystości, brak jakichkolwiek wzmianek w prasie o wizytach i wiele innych przeszkód mnożonych za każdym razem. Zaznaczył jednak, że mimo tych przeciwności odwiedziny prymasa Wyszyńskiego każdorazowo gromadziły rzesze wiernych. Za przykład posłużyły tutaj wizyty w Markowicach w 1965 r. oraz w Pieraniu dwa lata później. Kończąc swoje wystąpienie pan Mikołajczak powiedział, iż prócz oficjalnych wizyt duszpasterskich Prymas Tysiąclecia często dokonywał odwiedzin nieoficjalnych.

Sesję zakończyły wspomnienia prymasa seniora kard. Józefa Glempa, wieloletniego współpracownika prymasa Wyszyńskiego. W swoim wystąpieniu nawiązał do początków kapłaństwa swego poprzednika. Opowiedział o jego współpracy z ówczesnym prymasem – kard. Augustem Hlondem. Kard. Glemp podzielił się także wspomnieniami swoich pierwszych spotkań z Prymasem Tysiąclecia. W sesji uczestniczyli m.in.: bp Wojciech Polak, przedstawiciele władz Inowrocławia, radni miejscy oraz inowrocławscy duchowni. Spotkanie przyciągnęło także licznych mieszkańców miasta. Sesja wpisana była w obchody Roku Prymasa Tysiąclecia w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej organizatorem był prezydent Inowrocławia.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki