Logo Przewdonik Katolicki

Dzieci recytują papieża

PK
Fot.

Słów samego Jana Pawła II, a także tych, które napisano o nim, można było posłuchać 3 kwietnia w Kaźmierzu. I to w niecodziennym, bo dziecięcym wykonaniu.

 

 

W tutejszej szkole podstawowej odbył się tego dnia, już po raz ósmy, powiatowy konkurs recytacji poezji i prozy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz utworów jemu poświęconych. – Ten konkurs odbywający się w bliskości rocznicy śmierci papieża wpisał się już w tradycję naszej szkoły – zaznaczył Mariusz Pielucha, dyrektor SP w Kaźmierzu, podkreślając, że pragnieniem organizatorów jest, aby ta cenna inicjatywa dalej się rozwijała. Jednocześnie wyraził uznanie dla młodych interpretatorów poezji i prozy, przypominając im, że nie zwycięstwo w konkursie jest najważniejsze, ale samo wzięcie w nim udziału, a przez to przekazywanie innym dziedzictwa Ojca Świętego. – Niech słowa, które wypowiadał Jan Paweł II, dotrą do nas i zostaną na stałe w naszej pamięci – życzył dyrektor, otwierając recytatorskie zmagania.

W tym roku wzięło w nich udział 17 uczniów z 12 szkół podstawowych z terenu powiatu szamotulskiego. Przygotowali oni przede wszystkim wiersze papieża i utwory, w których jego osobę i działalność opisywali inni poeci. Nie zabrakło także własnej twórczości, zwłaszcza starszych uczniów. Były oczywiście nagrody i wyróżnienia, ale oprócz tego każdy uczestnik konkursu, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymał nagrody książkowe i żółtego, papieskiego tulipana.

Inicjatorka konkursu, katechetka Alicja Szopa, wyjaśniając jego hasło: „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu”, zaznaczyła, że Jan Paweł II w swojej twórczości „pozostawił nam wskazania na nasze codzienne dążenie do świętości”. – One nie mogą zostać zapomniane, ale muszą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Dlatego jednym z celów, jaki nam przyświeca, jest właśnie szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o poezji i prozie Jana Pawła II, a także popularyzowanie jego utworów i jemu poświęconych – przekonywała katechetka w rozmowie z „Przewodnikiem”.

bt

 

 

 


Laureaci tegorocznego konkursu recytatorskiego w Kaźmierzu

Klasy I–III:

I miejsce: Kornel Bożyczko, SP Przyborowo

II miejsce: Anna Kwaśna, SP Pniewy

III miejsce: Wiktoria Hojan, SP nr 1 Wronki

Klasy IV–VI:

I miejsce: Klaudia Błajet, SP Otorowo

II miejsce: Jagoda Elsner, SP Przyborowo

III miejsce: Anna Napierała, SP Kaźmierz

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki