Jak tłumaczyli organizatorzy, podstawowym celem konkursu było przygotowanie uczniów do przeżywania świata wartości religijnych i kulturowych oraz integracja środowiska ze szkół gimnazjalnych specjalnych i masowych. Zmagania rozpoczęto Mszą św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej o. Bazyli Janowski z Pakości, a homilię wygłosił ks. Mariusz Zbieranek.
Następnie uczestnicy przemaszerowali do sali gimnastycznej kompleksu sportowo-rehabilitacyjnego w Kcyni. – Jan Paweł II zawsze kładł wielką ufność w młodzieży. Mówił, że młodzi są jego nadzieją, nadzieją Kościoła i świata. Natomiast z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży Ojciec Święty skierował do nich życzenia: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” – mówiła dyrektor szkoły Kamila Marosz. – Dlaczego to przytaczam? Ponieważ my, pedagodzy, katecheci mamy szczególną misję w przekazywaniu tych wartości, które pozostawił po sobie Ojciec Święty. Młodość – zdaniem Jana Pawła II – jest czasem w życiu, który Bóg daje każdemu człowiekowi jako dar i zadanie. Jako jedyną okazję, której nie można stracić, bo więcej już się nie powtórzy – dodała dyrektor.
Myślą przewodnią konkursu wiedzy stały się słowa ,,…nie gaśnie poczucie Jego obecności”. Był on skierowany do szkół gimnazjalnych masowych oraz gimnazjów specjalnych. W kategorii „gimnazja specjalne” pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kawka z Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie, a w kategorii „gimnazja masowe” Michał Jankowiak z Zespołu Szkół w Osielsku. – Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, a także konkursu – zakończyła dyrektor Kamila Marosz. – Cieszy mnie fakt, że w konkursie bierze udział coraz więcej osób – dodał starosta nakielski Tadeusz Sobol.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie i opiekunowie z 44 szkół, m.in. z Bydgoszczy, Kcyni, Łochowa, Gniewkowa, Lubostronia, Kotomierza, Pakości i Żnina. Uczestnicy otrzymali prezenty, podziękowania, pamiątkowe grawertony, książki oraz obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. Patronat nad obchodami 6. rocznicy śmierci papieża objęli m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.