Logo Przewdonik Katolicki

Poczucie obecności Jana Pawła II

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, gminnych i samorządowych w Kcyni odbył się III Międzydekanalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka rywalizowali ze sobą uczniowie szkół gimnazjalnych, a wydarzenie wpisało się w obchody 6. rocznicy śmierci Ojca Świętego.


Jak tłumaczyli organizatorzy, podstawowym celem konkursu było przygotowanie uczniów do przeżywania świata wartości religijnych i kulturowych oraz integracja środowiska ze szkół gimnazjalnych specjalnych i masowych. Zmagania rozpoczęto Mszą św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej o. Bazyli Janowski z Pakości, a homilię wygłosił ks. Mariusz Zbieranek.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do sali gimnastycznej kompleksu sportowo-rehabilitacyjnego w Kcyni. – Jan Paweł II zawsze kładł wielką ufność w młodzieży. Mówił, że młodzi są jego nadzieją, nadzieją Kościoła i świata. Natomiast z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży Ojciec Święty skierował do nich życzenia: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” – mówiła dyrektor szkoły Kamila Marosz. – Dlaczego to przytaczam? Ponieważ my, pedagodzy, katecheci mamy szczególną misję w przekazywaniu tych wartości, które pozostawił po sobie Ojciec Święty. Młodość – zdaniem Jana Pawła II – jest czasem w życiu, który Bóg daje każdemu człowiekowi jako dar i zadanie. Jako jedyną okazję, której nie można stracić, bo więcej już się nie powtórzy – dodała dyrektor.

Myślą przewodnią konkursu wiedzy stały się słowa ,,…nie gaśnie poczucie Jego obecności”. Był  on skierowany do szkół gimnazjalnych masowych oraz gimnazjów specjalnych. W kategorii „gimnazja specjalne” pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kawka z Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie, a w kategorii „gimnazja masowe” Michał Jankowiak z Zespołu Szkół w Osielsku. – Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, a także konkursu – zakończyła dyrektor Kamila Marosz. – Cieszy mnie fakt, że w konkursie  bierze udział coraz więcej osób – dodał starosta nakielski Tadeusz Sobol.

W zmaganiach wzięli udział uczniowie i opiekunowie z 44 szkół, m.in. z Bydgoszczy, Kcyni, Łochowa, Gniewkowa, Lubostronia, Kotomierza, Pakości i Żnina. Uczestnicy otrzymali prezenty, podziękowania, pamiątkowe grawertony, książki oraz obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. Patronat nad obchodami 6. rocznicy śmierci papieża objęli m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki