Logo Przewdonik Katolicki

Proboszcz na Majdanku

Michał Gryczyński
Fot.

Emilian Kowcz był Hucułem, urodził się 20 sierpnia 1884 r. w Kosmaczu. Przyszło mu żyć na styku kulturowym bizantyńsko-łacińsko-judaistycznymm. Jako syn duchownego greckokatolickiego wybrał podobną drogę życia. Po odbytych studiach teologicznych w Rzymie, w 1911 r. przyjął święcenia kapłańskie.

 

 

 

Rok wcześniej ożenił się z Marią-Anną Dobrzańską, z którą doczekał się sześciorga dzieci. Pracował w parafii w Podwołoczyskach, pośród kolonistów ukraińskich w Bośni, a potem w Sernikach Górnych w powiecie rohatyńskim. Był proboszczem w Przemyślanach k. Lwowa, a w latach 1919–1921 – jako żarliwy orędownik wolnej Ukrainy – pełnił posługę kapelana Armii Halickiej.

Kiedy wybuchła druga wojna światowa, zaangażował się w dzieło ratowania prześladowanych, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 r. aresztowano go i osadzono w obozie koncentracyjnym na Majdanku z numerem 2399. W tych nieludzkich warunkach prowadził działalność duszpasterską, spowiadając więźniów i celebrując Eucharystię. W jednym z grypsów obozowych, który przesłał do najbliższych, pisał: „Dziękuję Bogu za Jego łaskawość dla mnie. Poza Niebem to jedyne miejsce, w którym chciałbym przebywać. Wszyscy jesteśmy tu równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini czy Estończycy. Jestem tu teraz jedynym kapłanem. Nie mogę sobie wyobrazić, co by oni beze mnie zrobili. Tutaj widzę Boga - Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności”. W końcu zapadł na zdrowiu i znalazł się w szpitalu obozowym, gdzie zmarł 25 marca 1944 r. Jego ciało spalono w krematorium.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki doprowadził w 1996 r. do wszczęcia  procesu beatyfikacyjnego ks. Emiliana Kowcza i 26 innych sług Bożych. Pięć lat później - 27 czerwca 2001 r. we Lwowie - Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas podróży apostolskiej na Ukrainę, ogłosił wszystkich nowymi błogosławionymi Kościoła. A 13 czerwca 2010 r. abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, ustanowił bł. Emiliana Kowcza patronem parafii w Ornecie. Uczynił to z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia greckokatolickiej parafii w tym miasteczku położonym na Warmii, w powiecie lidzbarskim. O błogosławionym kapłanie męczenniku, nazywanym „lubelskim ojcem Kolbe”, powstał również film. Nakręcił go lubelski dokumentalista Grzegorz Linkowski. Do niedawna film był wyświetlany na kilku kontynentach przez najważniejszą w świecie telewizyjną sieć stacji religijnych EWTN.  

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki