Logo Przewdonik Katolicki

Misterium w polskiej Jerozolimie

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Na Górze Ukrzyżowania w polskiej Jerozolimie, czyli w Kalwarii Zebrzydowskiej, gromadzi się co roku rzesza pielgrzymów z Polski i zagranicy. Misterium Męki Pańskiej, w którym uczestniczą, odbywa się tutaj od początków istnienia sanktuarium.

 

 

Misteria to szczególna forma duszpasterstwa, jak twierdzą ojcowie bernardyni posługujący przy kalwaryjskim sanktuarium. To nie teatr, to szczególne nabożeństwo, które narodziło się w tym miejscu z pragnienia wiernych.

 

Pójdźcie z nami!

Pierwsi kronikarze opisują wydarzenia z XVII w., z czasów gdy powstawały w tym miejscu kaplice i kościoły, ale najpierw stawiano krzyże. Mieszkańcy dopytywali o ich znaczenie zakonników, a potem sami prosili ich, aby opowiadali im o Męce Chrystusa. Wierni mieli wtedy powiedzieć do zakonników: „Pójdźcie z nami i opowiadajcie nam o męce Zbawiciela Naszego”.

 

I poszli

 A z roku na rok rzesza wiernych podążających za braćmi była coraz większa, równie duża jak rzesza nawróconych. Wyraźnie przemawiali do nich bernardyni, wzywając do żalu i poprawy swojego życia. Wieść o tych wydarzeniach niosła się, a do Kalwarii zjeżdżały tłumy. Co ciekawe, pielgrzymów po dróżkach prowadzić zaczęli również świeccy posługujący się tzw. książkami dróżkowymi. Na potrzeby nabożeństwa powstały też specjalne pieśni wykonywane tylko w Kalwarii.

 

W Misterium Męki Pańskiej odprawianym w sanktuarium kalwaryjskim co roku zaangażowanych jest prawie 150 aktorów, głównie alumnów bernardyńskiego seminarium i świeckich. Na kalwaryjskie wzgórza przybywa kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

 

 


 

Program Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

Niedziela Palmowa

O godz. 15 w okolicach klasztoru – odtworzenie sceny wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku oraz sceny wypędzenia przekupniów ze świątyni.

 

Wielka Środa

O godz. 20 przy ołtarzu polowym – odtworzenie sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.

 

Wielki Czwartek

O godz. 13 sprzed ołtarza polowego, gdzie zostaną umyte nogi mężczyznom wcielającym się w role apostołów, pielgrzymi dojdą aż do kaplicy Kajfasza. Potem trwać będzie całonocna adoracja.

 

Wielki Piątek

O godz. 6 – przy kaplicy Kajfasza rozpocznie się scena sądu, a potem nabożeństwo Męki i śmierci Pana Jezusa na Górze Ukrzyżowania. Przy kaplicy Piłata (ok. godz. 8) – słowo metropolity.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki