Logo Przewdonik Katolicki

Kalwaryjska Droga

PK
Fot.

Już od niemal czterech wieków w Kalwarii Zebrzydowskiej kultywuje się tradycję Misteriów Kalwaryjskich. Najwięcej pielgrzymów uczestniczy w obrzędach Wielkiego Piątku. W ubiegłym roku w Drodze krzyżowej brało udział 100 tysięcy pątników. Misterium Wielkiego Piątku zaczyna się o szóstej rano w kaplicy Sądu u Kajfasza. Po skazaniu żołnierze prowadzą Jezusa do Piłata, ten odsyła...

Już od niemal czterech wieków w Kalwarii Zebrzydowskiej kultywuje się tradycję Misteriów Kalwaryjskich. Najwięcej pielgrzymów uczestniczy w obrzędach Wielkiego Piątku. W ubiegłym roku w Drodze krzyżowej brało udział 100 tysięcy pątników.


Misterium Wielkiego Piątku zaczyna się o szóstej rano w kaplicy Sądu u Kajfasza. Po skazaniu żołnierze prowadzą Jezusa do Piłata, ten odsyła Go do Heroda, aby potem znów się z Nim spotkać. Wtedy Piłat pod naciskiem ludu wydaje wyrok śmierci na Chrystusa. Od tego miejsca zaczyna się Droga krzyżowa. Misterium Wielkiego Piątku kończy uroczysta Liturgia na Górze Ukrzyżowania pod przewodnictwem biskupa.

Pątnicy w skupieniu podążają ścieżkami kalwaryjskimi. Po każdej stacji Misterium kapłani prowadzą rozważania pasyjne.
Drodze krzyżowej towarzyszą także specjalnie skomponowane śpiewy kalwaryjskie, powtarzane przez zebrany lud za przewodnikiem chóru.
W przedstawianiu Misterium nie biorą udziału zawodowi aktorzy. W poszczególne role wcielają się świeccy przewodnicy kalwaryjscy i klerycy z seminarium oo. Bernardynów, którzy sprawują opiekę nad tym miejscem.
Kalwaria Zebrzydowska jest najstarszym w Polsce sanktuarium pasyjnym wiernie odtwarzającym Jerozolimę.
Tekst i zdjęcia:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki