Logo Przewdonik Katolicki

Roztańczony folklor

Błażej Tobolski
Fot.

W poniedziałek 15 sierpnia rozpoczął się w Wielkopolsce V Światowy Przegląd Folkloru "Integracje 2005". Po raz kolejny przybyli do naszego regionu goście z innych państw, reprezentujący tamtejszy folklor. Przegląd rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, po której zespoły przemaszerowały ulicami Starego Miasta. Koncert inauguracyjny odbył się dzień...

W poniedziałek 15 sierpnia rozpoczął się w Wielkopolsce V Światowy Przegląd Folkloru "Integracje 2005". Po raz kolejny przybyli do naszego regionu goście z innych państw, reprezentujący tamtejszy folklor.



Przegląd rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, po której zespoły przemaszerowały ulicami Starego Miasta. Koncert inauguracyjny odbył się dzień później, 16 sierpnia, w muszli koncertowej w poznańskim parku Wilsona.
- Te spotkania mają na celu ukazać naszą różnorodność - mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny ŚPF "Integracje 2005"- uświadomić nam bogactwo innych kultur i tradycji. Zachowując je i pokazując innym, unikniemy unifikacji kulturowej. Mimo tych różnic integrują nas jednak wspólne pasje, których wyrazem są choćby muzyka i taniec - język, którym się porozumiewamy.
W tym roku wystąpili przed nami: Zespół Stowarzyszenia Folklorystycznego Miecz-Tarcza Bursa z Turcji, Grupa "Lúčka" z Czech, Zespół Tańca "Maros" z Węgier, Grupa Stowarzyszenia Kulturalnego i Artystycznego "Raska" z Serbii i Czarnogóry, Zespół Tańca "Segapidi" z Estonii oraz Polacy: Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie" i Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego.
Przez cały tydzień Wielkopolanie mogli podziwiać wspaniałe, barwne stroje oraz artyzm zespołów ludowych, które koncertowały również we Wronkach, Lesznie, Wągrowcu i w Grodzisku Wielkopolskim. Jedną z atrakcji Przeglądu był również pokaz sportów tradycyjnych, stanowiących jeden z elementów folkloru. Rozpoczął się on w sobotni ranek nad Jeziorem Maltańskim i stanowił świetną okazję do wspólnej zabawy dla wszystkich przybyłych poznaniaków. Dawne tańce ludowe towarzyszyły ówczesnym ludziom w najważniejszych wydarzeniach ich życia. Patrząc na piękno tych tradycji, ożywionych przez pełną zapału młodzież, ma się pewność, że naprawdę warto ocalić je od zapomnienia.
Przegląd zakończył się 21 sierpnia, wieczorem koncertem finałowym "Muzyka w Folklorze Świata" , który odbył się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim. Kto nie wziął w tej folklorystycznej imprezie udziału, koniecznie powinien zrobić to w przyszłym roku - nie będzie żałował!
Światowy Przegląd Folkloru, który wpisał się już na dobre w kalendarz kulturalny Wielkopolski, zorganizowały: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Partner" oraz ZTL "Poznań". Honorowy patronat nad nim objęli minister edukacji narodowej i sportu Mirosław Sawicki, senator RP prof. Jerzy Smorawiński, marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz rektor AWF prof. Tadeusz Rychlewski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki