Logo Przewdonik Katolicki

Potwierdźmy naszą wdzięczność

Błażej Tobolski
Fot.

W dzisiejszej Eucharystii wyrażamy jako archidiecezja poznańska wdzięczność Bogu za życie i dzieło Jana Pawła II mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości dziękczynnych za beatyfikację papieża.

 

– W dzisiejszej Eucharystii wyrażamy jako archidiecezja poznańska wdzięczność Bogu za życie i dzieło Jana Pawła II – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości dziękczynnych za beatyfikację papieża.


 

Wielkie archidiecezjalne dziękczynienie odbyło się wieczorem 18 maja, w 91. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Przybyli na nie reprezentanci wszystkich parafii archidiecezji wraz ze swoimi duszpasterzami, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń religijnych, wypełniając plac katedralny. Wielotysięczny tłum wziął udział w czuwaniu modlitewnym przygotowanym przez duszpasterstwa akademickie i środowiska twórcze miasta Poznania, a następnie Mszy św., której przewodniczył prymas senior kard. Józef Glemp w koncelebrze biskupów poznańskich i prawie 200 kapłanów.

 

Najcenniejszy dar

Jak podkreślił na początku liturgii abp Gądecki, stanowi ona dziękczynienie Bogu za to, że w osobie Jana Pawła II „dał nam pasterza, który umiał odczytywać znaki Bożej obecności w ludzkiej historii i głosił Jego wielkie dzieła po całym świecie”. – Dziękujemy za jego mocną i wielkoduszną wiarę apostolską; za to, że z taką siłą utwierdził obecność Kościoła w naszej cywilizacji; za to, że uczył nas, jak należy bez kompleksów i lęków, z odwagą i konsekwencją dawać świadectwo wierze, przekładając ewangeliczne błogosławieństwa na nasze codzienne doświadczenie – mówił metropolita poznański. Wśród wielu „tytułów do wdzięczności” abp Gądecki wymienił również 14 wizyt Karola Wojtyły w naszej archidiecezji, a w szczególności dwie pielgrzymki apostolskie oraz „najcenniejszy dar”, jaki pozostawił nam papież: św. Urszulę Ledóchowską i 13 błogosławionych archidiecezjan.

 

Powrócił do nas w świętości

Na powody do wdzięczności Bogu za życie i beatyfikację Jana Pawła II zwrócił także uwagę kard. Józef Glemp. W wygłoszonej homilii ukazał on pokrótce sylwetkę papieża oraz dziejowe tło jego życia i pontyfikatu, abyśmy mogli lepiej „uświadomić sobie, jak ważny jest jego powrót do nas, powrót w świętości”. Przypomniał też, że przed 45 laty, 17 kwietnia 1966 r., na tym samym miejscu, przed poznańską katedrą, również zgromadziła się rzesza wiernych, witając pielgrzymujący po Polsce obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wówczas w uroczystych obchodach Tysiąclecia Chrztu Polski wziął udział m.in. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, arcybiskup poznański Antoni Baraniak i Karol Wojtyła, wówczas arcybiskup krakowski, a dziś błogosławiony papież.

 

Program na nowe tysiąclecie

– Wydaje się, że do głębin duszy Ojca Świętego w pełni nie dotrzemy. Jest on dla nas jakby za bogaty. Mimo że był taki prosty i zwyczajny, pozostaje w wielu punktach tajemniczy. Będzie jednak dla nas bardzo korzystne, jeśli część tej tajemnicy, na miarę możliwości, odsłonimy – stwierdził kardynał, mówiąc o bogactwie osobowości i ducha, które miał w sobie „ten robotnik i duchowny, poeta i aktor”. Podkreślił m.in. zatopienie papieża w Bogu oraz jego zapatrzenie w Jezusa, które „oznaczało napełnienie jego nauczania nauką Mistrza z Nazaretu”. – Chrystus był Tym, do którego papież podążał każdego dnia i z którym szedł do każdego zajęcia – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał też program, jaki na nowe tysiąclecie pozostawił Jan Paweł II, nakazując nam „kontemplować Oblicze Jezusa i oczyszczać sumienia”, oraz jego słowa, które w sposób szczególny, jak podkreślił kard. Glemp, odnoszą się do nas: „Nie lękajcie się! Nie lękajcie się Chrystusa! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

 

Idźmy za jego przykładem

Wielkość Jana Pawła II jako człowieka jest niezaprzeczalna. Żaden bowiem Polak, co podkreślił  abp Gądecki, w ponadtysiącletniej historii narodu nie odgrywał „tak wielkiej roli w dziejach naszego globu”, żaden z papieży „nie był tak znany i tak kochany na całym świecie”. Jednak uroczystość dziękczynna nie została zorganizowana po to, „by uwielbiać Boga za ludzką wyjątkowość tego Bożego i niezwykłego człowieka, ale raczej za jego świętość”. Natomiast najlepszym potwierdzeniem naszej wdzięczności będzie, zdaniem metropolity poznańskiego, „pójście z pomocą łaski Bożej za jego przykładem i zostanie wiernymi świadkami Chrystusa w trzecim tysiącleciu”.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki