Wspólnej modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który witając zebranych, przypomniał o jeszcze jednej ważnej rocznicy przypadającej 13 maja – 30. rocznicy zamachu na Jana Pawła II. Jak podkreślił, papież – dziś błogosławiony – dał tamtego pamiętnego dnia świadectwo wiary własną krwią. – Jego beatyfikacja była tylko potwierdzeniem świętości, którą emanował na co dzień – dodał Prymas.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. W swoim słowie przypomniał krótko najważniejsze etapy życia i posługi kard. Wyszyńskiego. Jak podkreślił, osobistą zasługą Prymasa Tysiąclecia, nie w pełni wówczas zrozumiałą, było podpisanie porozumienia w imieniu Episkopatu Polski z władzami komunistycznymi 14 kwietnia 1950 r. – Moralnym zwycięstwem kard. Wyszyńskiego było również to, że trzy lata później ta sama władza podpisane przez siebie porozumienie zerwała, aresztując go i osadzając kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym właśnie czasie – przypomniał kaznodzieja – ułożył tekst jasnogórskich ślubów narodu, które pod jego nieobecność odczytano w 300. rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza na Jasnej Górze. W uroczystości tej uczestniczyło około miliona wiernych, co było sygnałem, że władza komunistyczna w walce z Kościołem przegrywa. Biskup bydgoski podkreślił również, że zarówno prymas Wyszyński, jak i papież Jan Paweł II wpisują się w dzieje „fenomenu polskiego katolicyzmu”, który w sposób szczególny objawiał się zawsze w trudnych dla Polski chwilach: w czasie zaborów, II wojny światowej, lat represji komunistycznych. Nawiązując do tych ostatnich, bp Tyrawa przypomniał o wydarzeniach, w których prymas Wyszyński brał czynny udział lub był ich bezpośrednim inicjatorem. Należał do nich m.in. pamiętny list biskupów polskich do biskupów niemieckich i późniejsze obchody Milenium Chrztu Polski, bez których – jak dodał bp Tyrawa – nie byłoby wydarzeń roku 1970, 1976 i wielkiej „Solidarności”.
W pielgrzymce do grobu św. Wojciecha uczestniczyło blisko 100 seminarzystów z Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy, tamtejszego seminarium duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego, diecezjalnego seminarium duchownego we Włocławku oraz seminarium Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą. Alumnom towarzyszyli moderatorzy i rektorzy uczelni. Wizytę rozpoczęło spotkanie w gnieźnieńskim seminarium duchownym, po którym klerycy przeszli do katedry gnieźnieńskiej, gdzie wysłuchali wykładu proboszcza i kustosza świątyni ks. kan. Jana Kasprowicza. Podczas Mszy św. alumni modlili się w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, którego rok archidiecezja gnieźnieńska przeżywa.