Logo Przewdonik Katolicki

Rekrutacja już wkrótce

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Czasy, kiedy klerycy spali w seminarium duchowym na łóżkach piętrowych, i to nawet po kilkunastu w jednym pokoju, minęły bezpowrotnie. Dziś kandydaci do kapłaństwa mają o wiele lepsze warunki bytowe. Wymagania duchowe pozostają bez zmian.


 
 
Portal jest pierwszy
Współczesny kandydat zanim przekroczy próg budynku przy ul. Podzamcze 8, wchodzi na stronę internetową www.wsd.diecezja.krakow.pl i już – powiedzmy to z dozą dużej przesady – wie wszystko. Czyta tam między innymi, że oprócz wolności w wyborze powołania kapłańskiego, dobrej intencji, czyli gotowości podjęcia zadań kapłańskich z pobudek religijnych, musi mieć: zdolności duchowe (miłość Boga i bliźniego, duch braterstwa, zdolność zaparcia się siebie, doświadczona czystość, poczucie odpowiedzialności za Kościół, gorliwość apostolska i misyjna), zdolności moralne (szczerość, dojrzałość uczuciowa, wierność obietnicom, troska o sprawiedliwość, duch przyjaźni, wolności, odpowiedzialność, pracowitość, chęć współpracy z innymi), zdolności intelektualne (umiejętność stosowania słusznej i zdrowej oceny, uzdolnienia wystarczające do odbycia studiów uniwersyteckich filozofii i teologii) oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.
Nadal osobiście

Potem trzeba jeszcze zgromadzić odpowiednie dokumenty i… tutaj Kościół poprzestaje na tradycyjnych formach kontaktów międzyludzkich, więc e-mailem ich nie da się przesłać. Kandydat zgłasza się do księdza rektora w białej koszuli pod krawatem w odprasowanym garniturze i wręcza mu swoją tzw. teczkę z papierami osobiście. Pierwsza tura rekrutacji trwa do 20 czerwca, a druga (wcale nie gorsza) do końca sierpnia. Kandydat dowie się wówczas, że będzie go czekała jeszcze jedna rozmowa kwalifikacyjna obejmująca zakres wiadomości katechetyczno-teologicznych na poziomie szkoły średniej i mały egzamin pisemny.

 
Do ramki lub na apli:
Wymagane dokumenty:
1.      Podanie o przyjęcie skierowane do rektora seminarium
2.      Własnoręcznie napisany życiorys
3.      Świadectwo maturalne (oryginał)
4.      Aktualna metryka chrztu św. i świadectwo bierzmowania
5.      Opinia księdza proboszcza i katechety
6.      Świadectwo ślubu kościelnego rodziców
7.      Świadectwo zdrowia
8.      Sześć fotografii (format legitymacyjny, w garniturze, krawacie i jasnej koszuli)

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki