Logo Przewdonik Katolicki

Patron na nasze czasy

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

Znakomici teolodzy z całej Polski wzięli udział w 42. Sympozjum Józefologicznym, które odbyło się 14 maja w Kaliszu. Obrady poprzedziła Msza św., której w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice przewodniczył bp Stanisław Napierała


.

 

 

W homilii pasterz diecezji kaliskiej przypomniał nauczanie bł. Jana Pawła II, który twierdził, że wielkość św. Józefa polega na tym, iż Bóg powierzył mu swoje największe skarby: Syna i Jego Matkę. Podkreślił też, że nie można widzieć Józefa bez relacji do Maryi i Jezusa. – Tych troje w zamyśle Boga Stwórcy jest nierozłącznych. Chrystologia i mariologia domagają się józefologii ze względu na związek, jaki istnieje między Chrystusem, Maryją i Józefem – stwierdził. Przypomniał również o uchwale ostatniego Kongresu Józefologicznego w Kaliszu, zgodnie z którą skierowano wniosek do Konferencji Episkopatu Polski (KEP), aby we wszystkich modlitwach eucharystycznych wymieniać św. Józefa w łączności z Maryją. Poinformował też, że na marcowym posiedzeniu KEP postanowiono zwrócić się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zgodę na taką zmianę. Bp Napierała wyraził też nadzieję, że obecne sympozjum „pogłębi źródła i przyczyny wielkości św. Józefa”, byśmy mogli widzieć go jako „patrona na nasze czasy”.

Część naukową sympozjum, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, otworzył ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego. W obradach uczestniczyli m.in. bp Teofil Wilski i ks. prof. Wojciech Hanc, honorowy prezes Polskiego Studium Józefologicznego, a także siostry józefitki z całego kraju.

Polskie Studium Józefologiczne zostało założone, za aprobatą Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, w 1969 r. właśnie w Kaliszu. W tutejszej bazylice znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny, w którym kult odbiera św. Józef (na zdjęciu). Jednym z zadań studium jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Współpracuje ono również ze wszystkimi józefologicznymi ośrodkami świata, m.in. Północno-Amerykańskim Stowarzyszeniem Józefologicznym, Stowarzyszeniem Ibero-Amerykańskim w Hiszpanii, Centrum Meksykańskim, Niemieckim Centrum Studiów nad św. Józefem. W 2009 r. w Kaliszu odbył się też Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki