Logo Przewdonik Katolicki

Czas na pelargonie

PK
Fot.

Jedną z mniej wymagających roślin, chętnie uprawianą na balkonach, werandach, tarasach i w ogrodach, jest pelargonia.

Jedną z mniej wymagających roślin, chętnie uprawianą na balkonach, werandach, tarasach  i w ogrodach, jest pelargonia.

 

 

Od wielu lat kwiat ten przyozdabia szare balustrady blokowisk czy kamienic wielu naszych miast i miasteczek. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach, misach czy wiszących doniczkach i koszach. Niektórzy hodują go przez cały rok na parapetach swoich mieszkań. Jest niezwykle urokliwy z powodu pięknych, dużych i różnokolorowych kwiatów.

Tę roślinę ozdobną do Europy po raz pierwszy przywieziono na początku XIX w. z Afryki Południowej. Charakteryzuje ją przede wszystkim długi okres kwitnienia, różnorodność odmian, bogata barwa kwiatów i gęste, zielone liście. Kwiaty te są bardzo odporne na chłody  i wietrzną pogodę, co w naszych warunkach klimatycznych jest atutem tej rośliny.

 

 

Odmiany

Ogrodnicy dzielą je na cztery główne grupy: bluszczolistne, pasiaste, wielkokwiatowe i pachnące. Pierwsze z nich są bardzo odporne na trudne warunki pogodowe, a także na przesuszenie. Mają płożące łodygi, mięsiste i błyszczące liście, podobne do bluszczu, stąd ich nazwa. Kwiaty mają różne kolory, od białego, przez liliowy, różowy, purpurowy do fioletowego. Pelargonie pasiaste mają liście o falistych brzegach, wyrastających na długich ogonkach, i zazwyczaj o charakterystycznych wzorach. Wielokwiatowe mają duże, owłosione liście, a kwiaty zebrane są w baldachy.

 

 

Pielęgnacja

Pelargonie nie są wymagające. Aby kwiaty rosły zdrowo, wystarczy codzienne podlewanie. Warto pamiętać, że nie można ich zraszać, gdyż łodygi i liście nie lubią wilgoci. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale zadowalają się też stanowiskiem nasłonecznionym przez kilka godzin dziennie. Najwięcej słońca potrzebują pelargonie bluszczolistne.

Wszystkie odmiany należy sadzić do żyznej ziemi ogrodowej, zmieszanej z długo rozkładającym się nawozem. Warto wybrać nawóz obfity w potas, wówczas roślina będzie ładnie kwitnąć. Zabieg ten wykonujemy raz w tygodniu. Skrzynki balkonowe można wypełnić specjalną ziemią dla roślin kwitnących lub specjalnym podłożem dla pelargonii. Pędy z przekwitłymi kwiatami trzeba usuwać. Pelargonii nie przechowujemy dłużej niż przez dwa sezony.

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki