Logo Przewdonik Katolicki

Krzyk człowieka z niesprawnością

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kościół moje spotkanie z Bogiem to hasło przewodnie konkursu religijnego dla niepełnosprawnych, w którym wzięli udział uczniowie bydgoskich szkół specjalnych oraz warsztatów terapii zajęciowej z Bydgoszczy.


„Kościół – moje spotkanie z Bogiem” – to hasło przewodnie konkursu religijnego dla niepełnosprawnych, w którym wzięli udział uczniowie bydgoskich szkół specjalnych oraz warsztatów terapii zajęciowej z Bydgoszczy.

 


W ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w małym kościele przy sanktuarium Nowych Męczenników miała miejsce m.in. uroczystość wręczenia nagród.

 

Przełamywanie barier i stereotypów

Diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych ks. Janusz Tomczak podkreślił, że świątynia jest miejscem, w którym niepełnosprawni odkrywają żywą obecność Boga. Mają silne poczucie sacrum, które pomaga im w spotkaniu z Chrystusem. – Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest krzykiem człowieka z niesprawnością, który dopomina się o zauważenie, ukazując jednocześnie swoją godność i wartość – powiedział kapłan.

Była to już kolejna edycja konkursu, który z każdym rokiem cieszy się większym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli rozwiązać m.in. test z wiedzy religijnej, a także zaprezentować swoje umiejętności, wykonując prace plastyczne lub prezentacje literacko-muzyczne. – Gdy spoglądamy zewnętrznie na osobę niepełnosprawną, to często wydaje się nam ona zupełnie inna. Jednak wewnętrznie przedstawia ogromną wartość i bogactwo. Nasz konkurs przełamuje pewne bariery i stereotypy – powiedziała Aleksandra Semrau z Zespołu Szkół nr 31 w Bydgoszczy, który zorganizował konkurs.

 

Szkoła bogatszego człowieczeństwa

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne, a także modlitwa, w której uczestniczyli kapłani, rodzice, wychowawcy oraz niepełnosprawni. – W Kościele od zawsze – choć często się tego nie widzi – dostrzegano ludzi niepełnosprawnych, chorych, cierpiących. Oni zawsze byli, są i będą przedmiotem – choć to nie jest dobre słowo – szczególnej troski Kościoła, który w ten sposób realizuje i wypełnia swą misję głoszenia Ewangelii – powiedział kustosz bydgoskiego sanktuarium na Wyżynach, ks. prałat Józef Kubalewski.

Do grodu nad Brdą w tym roku przyjechali również wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie. Młodzież zaśpiewała piosenkę, którą wykonywała m.in. na gnieźnieńskim Festiwalu Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych. – Mówiąc za bł. Janem Pawłem II, te osoby są dla nas szkołą bogatszego człowieczeństwa – powiedział ks. dr Mieczysław Polak, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Danuta Rzepka jest mamą 20-letniej Kariny. Każdego roku razem z córką bierze udział w konkursie. – Całym sercem wykonujemy pracę plastyczną. Pracuję z córką jak z osobą całkowicie pełnosprawną. Moja Karina nauczy mnie patrzeć na świat zupełnie innymi oczami – powiedziała.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych był obchodzony na terenie diecezji w różnych placówkach i wspólnotach. Tam odbywały się liczne spotkania, a także modlitwy.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki