Logo Przewdonik Katolicki

950 lat parafii w Parchaniu

Marcin Makohoński
Fot.

Parafia pw. św. Wojciecha w Parchaniu (dekanat Gniewkowo) obchodzi w tym roku 950. rocznicę powstania. Z tej okazji 28 maja br. odbyły się w tej miejscowości uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył ks. abp Henryk Muszyński. Parchanie to miejscowość położona w odległości około 10 kilometrów na wschód od Inowrocławia. Ta nieduża wieś kościelna istniała już w XI wieku,...

Parafia pw. św. Wojciecha w Parchaniu (dekanat Gniewkowo) obchodzi w tym roku 950. rocznicę powstania. Z tej okazji 28 maja br. odbyły się w tej miejscowości uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył ks. abp Henryk Muszyński.


Parchanie to miejscowość położona w odległości około 10 kilometrów na wschód od Inowrocławia. Ta nieduża wieś kościelna istniała już w XI wieku, a historycy zgodnie przyjmują, że w tym czasie zbudowano pierwszy kościół i erygowano parafię. Potwierdza to także łaciński napis umieszczony na ścianie kościoła, który informuje, że w XI stuleciu w parchańskiej świątyni pochowani zostali dwaj biskupi kujawscy: Wenancjusz herbu Mora i Andrzej Rzymianin. Uczeni przyjmują więc hipotezę, że miejscowość ta była związana z biskupami kruszwickimi, którzy zbudowali tutejszy kościół i sprawowali nad nim pieczę.

Na kartach kroniki


Z dokumentów źródłowych pochodzących z 1527 roku dowiadujemy się, że już na początku XVI wieku świątynia nosiła wezwanie św. Wojciecha. Wiadomo także, że kościół w Parchaniu był wielokrotnie odbudowywany po zniszczeniach dokonanych wskutek pożarów. Kościół stojący dzisiaj zbudowano dopiero w 1840 roku, a sześćdziesiąt lat później dobudowano do niego wieżę w stylu barokowym i kruchtę.
Niewyczerpanym źródłem informacji na temat dawnych dziejów wspólnoty parafialnej jest kronika, która bardzo dokładnie ilustruje jej wiekową przeszłość. To z niej dowiadujemy się, że 30 września 1936 roku w tutejszej świątyni odbył się ślub jedynej córki generała Władysława Sikorskiego, Zofii Wandy, z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim. Pożółkłe karty kroniki odsłaniają przed badaczami dziejów także "smutne" dni parafii - zamordowanie przez Niemców w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen proboszcza parafii ks. Ignacego Włodarczyka, zamienienie świątyni na suszarnię rycynusu, a później na magazyn.
Wiele osób ze starszego pokolenia pamięta jeszcze te czasy. Często wspominają także powojennego proboszcza parchańskiej wspólnoty, ks. Bronisława Plucińskiego. Zapisał się on w pamięci wielu jako duszpasterz, który z poświęceniem pomagał migrantom, przybyłym na Kujawy ze Wschodu.

W naszej pamięci


Parafia pw. św. Wojciecha w Parchaniu liczy obecnie 1090 osób, mieszkających w sześciu miejscowościach: Balczewie, Marcinkowie, Modliborzycach, Parchaniu, Parchankach i Rejnie. Od 1982 roku proboszczem parafii jest ks. Marian Kierzkowski. - Ostatnie lata to czas bardzo owocny dla naszej wspólnoty - mówi ks. proboszcz. - Wspólnym wysiłkiem dokonaliśmy renowacji wnętrza świątyni, a dach z eternitu zastąpiła dachówka. Dzisiaj można szczerze powiedzieć, że nasz kościół jest jednym z najpiękniejszych w okolicy. Prace remontowe nie usunęły oczywiście w cień zadań duszpasterskich. Bardzo dobrze funkcjonuje duszpasterstwo młodzieży. Istnieją również grupy modlitewne oraz charytatywne.
W sobotę, 28 maja br., podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. abp Henryk Muszyński, modlono się w intencji parafii i jej mieszkańców. Dziękowano Panu Bogu za 950 lat istnienia wspólnoty i życzono sobie następnych, równie owocnych. Nie zabrakło podziękowań, które składano na ręce ks. proboszcza Mariana Kierzkowskiego, za jego gorliwą i ofiarną pracę duszpasterską. Obchody 950-lecia parafii w Parchaniu będzie odtąd upamiętniała tablica, którą podczas sobotnich uroczystości odsłonił i poświęcił arcybiskup gnieźnieński.
Historia parafii została zaczerpnięta z opracowania autorstwa ks. Mariana Kierzkowskiego, Anny Ratajczak-Maruszak i Ireny Kubickiej pt. "950 lat parafii w Parchaniu"

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki