Po raz dwudziesty w Niepokalanowie wyróżniono najlepsze filmy, programy radiowe i multimedialne o tematyce religijnej. Przez te lata z niewielkiego festiwalu o zasięgu krajowym stał się on międzynarodową imprezą, a nawet - jak mówią organizatorzy - jedynym na świecie tego rodzaju festiwalem katolickim.
W ciągu wszystkich lat istnienia festiwalu zaprezentowano tu ponad 2300 filmów z 53 krajów ze wszystkich części świata. Programy radiowe są oceniane od siedmiu lat i zgłoszono ich przez ten czas ponad 220. Od niedawna festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem twórców z innych krajów, nawet bardzo egzotycznych. W tym roku po raz pierwszy liczba zgłoszonych zagranicznych filmów stanowiła aż trzydzieści procent, po raz pierwszy nadesłano prace z Indonezji i Meksyku. Jury wybrało najlepszych spośród 141 filmów i 80 programów radiowych i multimedialnych nadesłanych z 21 krajów.
Patronat honorowy nad festiwalem objął Prymas Polski, kard. Józef Glemp, który otworzył konkurs 21 maja uroczystą Mszą św. w bazylice w Niepokalanowie.
Tematyka nadesłanych filmów była w tym roku różnorodna, choć można było zauważyć szczególne zainteresowanie życiem ludzi świętych lub tych, którzy umarli w opinii świętości.
Główną nagrodę otrzymał film "Moje życie dla Niego" opowiadający o pracy i życiu papieskiego fotografika Arturo Mari autorstwa Ewy Świecińskiej i Cezarego Grzesika.
W kategorii filmu dokumentalnego dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymał Paweł Woldan za "Portret damy - Karolina Lanckorońska" ("za ukazanie wielkiej Polki i damy, której życie było ciągłym pasmem niezłomnego patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny, wielkiej odwagi i zaufania Bogu w okresie tragicznych losów naszego Narodu") oraz Maciej Bodasiński i Grzegorz Górny za "Śmierć na życzenie" ("wstrząsający obraz terminalnie chorych, którzy zamiast pomocy otrzymują uśmiercenie").
W kategorii programów telewizyjnych zwyciężyła "Maryja i Jan Paweł II" Francuza Françoise de Roux, a w kategorii filmów edukacyjnych "Fatimskie przesłanie" Thomasa McCormaqcka z Irlandii.
- Mamy tutaj, oprócz przeglądu, oceny filmów, codzienne rekolekcje. Mamy modlitwy brewiarzowe, Mszę Świętą, wieczorną medytację. Współczesny świat nie jest pociągnięty taką atmosferą - podkreślił przewodniczący jury senator Jan Szafraniec, komentując dość niewielkie zainteresowanie publiczności festiwalem.