Dziękować, przepraszać, prosić

Dnia 25 maja br. o godz. 11 we włocławskiej katedrze srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzili kapłani wyświęceni w 1980 r. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa dziękczynienie Bogu za dar kapłaństwa składali: ks. Mirosław Frankowski, ks. Grzegorz Karolak, ks. Bogumił Leszcz, ks. Zdzisław Pawłowski, ks. Piotr Przybylski, ks. Józef Seweryn, ks....
Czyta się kilka minut

Dnia 25 maja br. o godz. 11 we włocławskiej katedrze srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzili kapłani wyświęceni w 1980 r. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa dziękczynienie Bogu za dar kapłaństwa składali: ks. Mirosław Frankowski, ks. Grzegorz Karolak, ks. Bogumił Leszcz, ks. Zdzisław Pawłowski, ks. Piotr Przybylski, ks. Józef Seweryn, ks. Andrzej Sobaszkiewicz (arch. gnieźnieńska), ks. Marek Sobociński, ks. Mieczysław Stachowicz (arch. gnieźnieńska), ks. Tadeusz Szczepaniak, ks. Andrzej Szymaniak, ks. Jerzy Salamon (diec. kaliska), ks. Jan Ludwiczak (diec. kaliska). Z ordynariuszem włocławskim Eucharystię sprawowali: bp pomocniczy Stanisław Gębicki, bp. seniorzy Czesław Lewandowski i Bronisław Dembowski oraz liczni kapłani.

Był 25 maja 1980 r., kiedy pod Krzyżem Tumskim przyjmowali święcenia kapłańskie z rąk biskupa włocławskiego Jana Zaręby. Teraz, po 25 latach, dziękowali Bogu i modlili się o dalsze potrzebne łaski, prosili Maryję Wspomożycielkę Wiernych, aby upraszała im wszystkim dar błogosławieństwa Bożego, by nie ustali w drodze.

Homilię wygłosił bp Wiesław Mering, który zwrócił uwagę, że jubileusz jest właściwą okazją do oddania się wspomnieniom, przywołania osób i ważnych sytuacji sprzed lat, przypomnienia sobie młodzieńczej gorliwości. Ksiądz biskup nawiązał do faktu, że jubileusz odbywał się nazajutrz po pielgrzymce kapłanów diecezji włocławskiej do Osięcin - miejsca męczeństwa dwóch księży, męczenników Eucharystii, błogosławionych Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy w 65. rocznicę ich śmierci. Cele pielgrzymki: dziękczynny, pokutny i błagalny wpisały się w charakter jubileuszu kapłanów. - Ktoś powiedział, że uśpienie jest największym niebezpieczeństwem dla Kościoła w Polsce. Aby Kościół się rozwijał, potrzeba nam wierności jego duchowemu dziedzictwu, jego duchowym wartościom. I kiedy patrzymy dziś na samych siebie, to dostrzegamy, że coś z tego pokazuje się w naszym życiu jako pokusa. Uświadomienie sobie tego ma nam przypominać o nieustannej prośbie do Pana, by wspomagał nas w kapłańskiej służbie. Trzeba prosić Pana żniwa o kolejne, dobre i święte powołania do służby Kościołowi, aby nowe zastępy powiedziały: jestem. Taki jest sens tej uroczystości: dziękować, przepraszać, prosić - mówił bp Wiesław Mering.

Na zakończenie Eucharystii dzieci ze schroniska prowadzonego przez siostry albertynki złożyły księżom życzenia i wręczyły kwiaty. W imieniu jubilatów wzruszającą mowę wygłosił ks. prał. Grzegorz Karolak. Mszę św. zakończyło błogosławieństwo pasterskie, którego zgromadzonym udzielił bp Wiesław Mering. Liturgię uświetnił śpiew chórzystów z chóru "Collegium Vocale" z Bydgoszczy.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 24/2005