Logo Przewdonik Katolicki

Obrońca uciśnionych

Hubert Kubica
Fot.

Trzynastego czerwca Kościół obchodzi święto św. Antoniego Padewskiego. Najczęściej wzywamy jego pomocy, gdy coś zgubimy. Jednak mało kto wie, że jest on także patronem ubogich, górników i rolników, których bydło dosięgła zaraza. Św. Antoni jest również orędownikiem osób mających kłopoty rodzinne i małżonków nie mogących doczekać się potomstwa; to patron narzeczonych,...

Trzynastego czerwca Kościół obchodzi święto św. Antoniego Padewskiego. Najczęściej wzywamy jego pomocy, gdy coś zgubimy. Jednak mało kto wie, że jest on także patronem ubogich, górników i rolników, których bydło dosięgła zaraza. Św. Antoni jest również orędownikiem osób mających kłopoty rodzinne i małżonków nie mogących doczekać się potomstwa; to patron narzeczonych, małżonków i położnic.


W biografii wielu świętych można odnaleźć niezwykłe wydarzenia. W życiorysie św. Franciszka jest przemowa do ptaków, tak u św. Antoniego Padewskiego kazanie do ryb. W czasach mu współczesnych Kościół przeżywał kryzys. Gdy święty przybył do Rimini, miasta opanowanego przez bezbożników i heretyków, władze miejskie nakazały, by nikt z nim nie rozmawiał ani go nie słuchał. Św. Antoni nie przejął się tym zakazem i stanąwszy nad morzem, zawołał: "Przybądźcie, o ryby, słuchać słowa Bożego, ponieważ ludzie nie są tego godni". I wtedy, jak głosi legenda, stał się cud. Tysiące ryb zwróciło się w jego stronę, słuchając kazania. Zaciekawieni ludzie także zaczęli słuchać i zaczęli się nawracać. Jego działalność przyczyniła się do wzrostu pobożności.
Był człowiekiem, który głęboko umiłował prawdę, zawsze stając po stronie biednych i prześladowanych, z odwagą występując przeciwko ich ciemiężycielom. Już za życia wiele rodzin prosiło go o pomoc i modlitwę w chwilach trudnych, pozornie bez wyjścia. Nigdy im nie odmawiał. Do dziś pomaga wszystkim, którzy się do niego uciekają.

Gromadził tłumy wiernych


Urodził się w Lizbonie w 1195 roku, w bogatej rodzinie szlacheckiej. Rodzice szykowali dla niego karierę prawniczą, ale on wybrał Boga. Szybko opuścił ich zamożny pałac, przyjmując w klasztorze św. Krzyża pod Coimbrą, w 1219 roku, święcenia kapłańskie. Rok później został misjonarzem i wyjechał do Afryki. Jednak z powodu choroby musiał wracać, a burza na Morzu Śródziemnym zapędziła jego statek na Sycylię. Tam spotkał się ze św. Franciszkiem i jako że był znakomitym mówcą, ustanowiono go głównym kaznodzieją zakonu franciszkanów. Przemierzył Włochy i Francję, głosząc dobrą nowinę o Chrystusie. Jego przemowy zawsze gromadziły tłumy wiernych. W 1231 roku głosił rekolekcje wielkopostne codzienne przez dziesięć tygodni. Nie miał czasu nawet na sen i posiłek. Wyczerpany nadludzką pracą i cierpiący na puchlinę wodną zmarł 13 czerwca 1231 roku, mając zaledwie 36 lat. W pogrzebie uczestniczyły nieprzebrane tłumy wiernych. Jeszcze tego samego dnia przy grobie Antoniego następowały liczne uzdrowienia i nawrócenia.
Jego kult rozwinął się bardzo szybko. Już 30 maja 1232 roku papież Grzegorz IX ogłosił go świętym. W czasie kanonizacji odczytano opis 53 cudów dokonanych za jego wstawiennictwem. W 1946 roku papież Pius XII nadał mu tytuł Doktora Kościoła, a w 1981 roku przy grobie świętego w Padwie modlił się Papież Jan Paweł II.

Ks. infułat Tadeusz Szmyt, proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrowie Wlkp.

- Najczęściej prosimy św. Antoniego o pomoc w odnalezieniu różnych zgub. Jednak nie należy ograniczać jego wstawiennictwa tylko do tej intencji. Podczas cotygodniowej litanii do świętego odczytujemy intencje parafian. Dotyczą wielu różnych spraw, m.in. parafianie proszą o zdrowie, zgodę w rodzinie, wyjście z nałogu itd. W naszej parafii mamy "Skarbonkę na chleb św. Antoniego", z której ofiary przeznaczamy na pomoc najuboższym. Otrzymują oni talon, np. na kwotę 30 zł i w pobliskim sklepie, z którym mamy umowę, wybierają za tę kwotę najbardziej potrzebne artykuły żywnościowe.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki