Logo Przewdonik Katolicki

Dzieciątko z Nieszawy

Wanda Wasicka
Fot.

Orędziem z groty betlejemskiej autorstwa Lamberta Nobena rozpoczęły się 16 stycznia w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie jasełka pt. Betlejem nieszawskie. Przygotowali je uczniowie z grupy liturgicznej juniorów, którą prowadzi katechetka s. Kornelia Jadwiga Wleklińska CMBB.

„Orędziem z groty betlejemskiej” autorstwa Lamberta Nobena rozpoczęły się 16 stycznia w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie jasełka pt. „Betlejem nieszawskie”. Przygotowali je uczniowie z grupy liturgicznej juniorów, którą  prowadzi katechetka s. Kornelia Jadwiga Wleklińska CMBB.

Artystyczne przedsięwzięcie urzeczywistniono dzięki rodzicom uczniów występujących w widowisku (około 50 osób). Prezbiterium, w którym odbyły się jasełka, przeniosło widzów do początków „trzeciej” Nieszawy (lata 60. XV w.), chociaż czas, ze względu na pojawiające się postacie, był bardzo płynny. Zanim pojawili się wykonawcy, widzowie przyglądali się scenografii. Uwagę przykuwały oryginalne nieszawskie sieci rybackie, wstęga Wisły z obfitością ryb w toni i czekające na rybaków ognisko. Istotną rolę pełniły dźwięki, m.in. dzwonów wzywających wiernych na Pasterkę. Poza grą aktorów widownię zachwyciły kostiumy, zwłaszcza postaci historycznych.   

Dzieciątko Jezus, według scenariusza, urodziło się w Nieszawie. Jako że w przeszłości większość jej mieszkańców trudniła się rybołówstwem, betlejemskich pasterzy zastąpili tutejsi rybacy i rolnicy. Gwiazda wskazała im żłóbek, a aniołowie zaśpiewali: „Dzisiaj w Nieszawie wesoła nowina! Święta Panienka urodziła Syna!”. Żłóbek stanowiła dzieża do wyrobu chleba; wydłubana w jednym kawałku drewna „pamięta” dziadków nieszawianki Jadwigi Szczepańskiej.

W spektaklu – poza Świętą Rodziną – zobaczyliśmy Św. Jadwigę Śląską, św. Jadwigę Królową, króla Kazimierza Jagiellończyka, jego małżonkę królową Elżbietę oraz parę młodych współczesnych nieszawian. – Musimy wreszcie zrozumieć tę prawdę niezmienną od lat, że życia  nie można przeżyć, gdy brata nie kocha brat – zaśpiewała dziewczyna. Śpiewany dialog podjęły święte Jadwigi: – Twój ojciec klękał przed żłobem, przed żłobem klęknij ty. I powiedz Chrystusowi, jak trudno dzisiaj żyć. Na zakończenie podzielono się opłatkiem, a życzenia złożyła m.in. Św. Jadwiga Śląska.

Według s. Kornelii, scenarzystki i reżyserki widowiska, udało się w nim harmonijnie połączyć  elementy biblijne, historyczne, regionalne i gwarowe. – Jesteśmy pokoleniem ludzi dźwięku i obrazu. Jasełka mają duży wpływ na poznanie prawdy o narodzinach Jezusa w kontekście historii Nieszawy i jej świętych patronek. Dzisiaj, gdy w rodzinach zanika religijny wymiar życia, zaangażowanie dzieci w takie spektakle może zaowocować w przyszłości pytaniami o prawdziwego Jezusa – zauważył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki