Logo Przewdonik Katolicki

Prymas o życiu konsekrowanym

Monika Białkowska
Fot.

Życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i w nauczaniu samego Chrystusa Pana, jest darem Boga udzielonym Jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego. Jest też wezwaniem do odpowiedzi na ten dar.

 

W niedzielę 30 stycznia w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej czytane jest słowo pasterskie prymasa Polski na dzień życia konsekrowanego, obchodzony co roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. W słowie tym prymas w imieniu całego Kościoła archidiecezji wyraża swoją wdzięczność wobec osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego za ich żywą i twórczą obecność w życiu i posłudze Kościoła. Zwraca się również z prośbą do wszystkich wiernych, o modlitwę w intencji osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do życia zakonnego.

 

W imię miłości

W Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego abp Kowalczyk przypomina również jego słowa o tym, że Bóg pozyskuje człowieka przez miłość. –  To właśnie w imię tej większej miłości, doświadczonej i ofiarowanej przez Boga człowiekowi, osoby poszukujące Boga na drogach swego życia, odkrywają dar powołania do całkowitej i wyłącznej służby dla Niego. Podobnie jak dwa tysiące lat temu sam Jezus powoływał ludzi, by poszli za Nim, tak i dziś powołuje On młodych, mężczyzn i kobiety – a oni – odpowiadając na ten głos powołania – idą za Nim – pisze abp Kowalczyk, podkreślając, że powołani, przejmując styl życia Jezusa, stają się źródłem światła w świecie.

 

Błogosławieni

Odwołując się do Ewangelii Błogosławieństw, Prymas podkreśla, że nie dotyczą one wyłącznie osób konsekrowanych, ale wszystkich wierzących, gdyż są zaproszeniem do naśladowania Chrystusa. – Świadectwo życia konsekrowanego, realizowane w duchu błogosławieństw, niewątpliwie pomaga nam wszystkim – świeckim i duchownym – w pełnym przeżywaniu tajemnicy Chrystusa i Kościoła w jej wielorakich powołaniach i charyzmatach – pisze prymas. – Szczególnym wsparciem na tej drodze są wspólnoty życia konsekrowanego całkowicie oddane kontemplacji. Z wdzięcznością i miłością spoglądamy zatem na nasz gnieźnieński Karmel, głęboko ufając, że przez modlitwę i pokutę Sióstr Karmelitanek, ofiarowaną w intencji Świętowojciechowego Kościoła, wzrastać będzie duch wiary i wzajemnej miłości.

 

Dla Karmelu

Prymas, wyrażając wdzięczność oraz zapewniając o modlitwie za osoby konsekrowane, nie zapomina o ich materialnych potrzebach. – Zwyczajem minionych lat i w tym roku ofiary składane w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego przeznaczmy na potrzeby klasztorów klauzurowych, a w naszej Archidiecezji właśnie dla gnieźnieńskiego Karmelu – pisze. – Ofiary te są nie tylko wyrazem naszej kościelnej solidarności i wdzięczności za dar karmelitańskiej modlitwy, ale także tej świadomości, że ta wspólnota, nie mając przecież żadnych innych źródeł utrzymania i praktycznie żyjąc z jałmużny, niekiedy dzieli się swoim skromnym chlebem z jeszcze bardziej potrzebującymi.

 

Aby nie zabrakło znaku

Ufam, że moja prośba i moja zachęta zostaną, Siostry i Bracia, przez Was przyjęte i w ten sposób przyczynią się również do owocnej modlitwy o nowe, święte powołania do życia kapłańskiego i konsekrowanego – kończy prymas – aby nie brakowało tych, którzy są prawdziwym znakiem Chrystusa w świecie, gdy przez styl swojego powołania i życia starają się być żywym znakiem Boga oraz wymownym, choć często dokonywanym w milczeniu, przepowiadaniem Ewangelii.

Pełny tekst listu dostępny jest na stronie www.archidiecezja.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki