Logo Przewdonik Katolicki

A my z nim - przed Bogiem

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

Nieco oswoiliśmy się już z myślą o wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że papież Benedykt XVI postanowił osobiście przeprowadzić beatyfikację swojego poprzednika. Uczyni to w Rzymie, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja 2011 r.

 

 

Pamiętamy dwukrotny pobyt papieża Jana Pawła II w naszej diecezji. Pamiętamy też, że otrzymał obywatelstwo honorowe Włocławka i wielu innych miast i miejscowości położonych na terenie diecezji. Na frontowej ścianie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP umieszczona jest tablica, która upamiętnia obecność papieża w stolicy diecezji włocławskiej. Podobnych pamiątek jest w diecezji więcej. Wielkich rozmiarów krzyż, od lat stojący nad Wisłą, w pobliżu tamy, w miejscu tragicznym, kojarzonym z męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki, 7 czerwca 1991 r. znajdował się w ołtarzu polowym, górował nad miejscem celebry na lotnisku w podwłocławskim Kruszynie. Pod tym krzyżem Ojciec Święty odprawił Mszę św., wygłosił pamiętną homilię, w której prosił Boga o „wzmocnienie siły człowieka wewnętrznego” dla swoich rodaków „na progu czasów, które nadeszły i które idą”. I pod nim zawierzył naszą diecezję Najświętszemu Sercu Jezusa.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 stycznia w domu biskupów włocławskich, ks. bp Wiesław Mering zaapelował do wiernych o żywy udział we wspólnotowych celebracjach będących dziękczynieniem Bogu za szczęśliwą wiadomość o beatyfikacji. Zachęcił też do modlitw indywidualnych, do rachunku sumienia i dobrych czynów świadczących o wierności nauce Ojca Świętego. Zatem.. módlmy się i prośmy Boga o łaski. Zapytajmy samych siebie: czy nauczanie papieża jest mi znane i bliskie? Czy kształtowało i nadal kształtuje mój umysł i serce? Czy ma wpływ na moją wrażliwość, czy dzięki Janowi Pawłowi II stałem się lepszy? Czy wyniesienie go na ołtarze naprawdę radość mego ducha?

Chcemy z całym Kościołem dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Dziękować modlitwą, wiarą, skupieniem – kontynuował podczas konferencji prasowej ks. bp Mering. – Będziemy to czynić przez cały rok, podczas każdego zgromadzenia liturgicznego. Dziękczynienie wpisujemy w jubileusz 600-lecia katedry włocławskiej. W jubileuszu tym będzie obecność duchowa papieża, a my z nim – przed Bogiem.

Wyjątkowo pięknym akordem dziękczynienie zabrzmi w maju, miesiącu święceń kapłańskich. Z dalekiego Kazachstanu, z Astany,19 maja do Włocławka przybędzie ks. abp Tomasz Peta. Pod jego przewodnictwem w  bazylice katedralnej prezbiterzy całej diecezji podziękują bł. Janowi Pawłowi II za wzór kapłaństwa.

Z kolei 6 i 7 czerwca, w rocznicę pobytu Ojca Świętego we Włocławku, uroczystej, Eucharystii w bazylice katedralnej przewodniczyć będzie ks. abp Henryk Muszyński, który w 1991 r., jako biskup włocławski, witał i podejmował papieża w imieniu diecezji. Natomiast 2 lipca, w dniu odpustu ku czci Matki Bożej Licheńskiej, miejscem dziękczynnej celebracji stanie się sanktuarium, a dokładniej bazylika w Licheniu. Z księżmi marianami modlić się będą: ks. biskup W. Mering, biskup pomocniczy Stanisław Gębicki i biskup senior Bronisław Dembowski, który 7 czerwca 1999 r., jako pasterz diecezji powitał w tym miejscu Ojca Świętego. Podziękował mu za nawiedzenie sanktuarium i wznoszonej wówczas świątyni oraz poprosił o ich pobłogosławienie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki