Logo Przewdonik Katolicki

Wielkiemu mistrzowi

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Tatarkiewiczowi w 30. rocznicę śmierci to tytuł spotkania, które odbyło się w grudniu w siedzibie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

„Tatarkiewiczowi w 30. rocznicę śmierci” – to tytuł spotkania, które odbyło się w grudniu w siedzibie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

 

Gościem specjalnym dyskusji był uczeń wielkiego filozofa bp senior Bronisław Dembowski z Włocławka.

 

Filozofia w kształceniu akademickim

Podczas naukowego posiedzenia, które zorganizował Instytut Kulturoznawstwa środowisko akademickie Wyższej Szkoły Gospodarki pragnęło nawiązać do wielkiego dziedzictwa naukowego i intelektualnego jednego z najwybitniejszych polskich uczonych. Według dyrektora instytutu i gospodarza spotkania dr. Marka Chamota współczesna filozofia jest „w przełomowym momencie”.  Naukowiec tłumaczył, że nie ma już filozofii systemowej, która próbuje całościowo odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze problemy. – Chociażby dlatego trzeba odnaleźć nową formułę miejsca filozofii w kształceniu akademickim. Dziś próbuje się od niej odchodzić, co uważam za zupełne nieporozumienie – powiedział dr Chamot.

Biskup senior Bronisław Dembowski z Włocławka o Władysławie Tatarkiewiczu powiedział krótko – „to dobry profesor i wspaniały człowiek”. – Okazywał mi wielką przyjaźń. Na cztery dni przed jego śmiercią byłem u niego w szpitalu. Jeśli chodzi o Historię filozofii – jego główne dzieło – to wciąż jest ona jednym z najlepszych podręczników tego typu, który powinien być nadal używany. Warto dyskutować nad filozofią, bo jako szkoła myślenia jest nam bardzo potrzebna – dodał.

 

Maksimum treści

Doktor Adam Grzeliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z WSG w Bydgoszczy zaznaczył, że Tatarkiewicz jest znany jako historyk filozofii, ale także jako historyk estetyki. – Jego Historia filozofii jest fenomenem. Przez pewien czas wydawało mi się, że dawno przebrzmiała, jest zbyt skrótowa. Nie mówię o ostatnich latach, które ze względów oczywistych nie są ujęte. Niemniej kolejne podręczniki, które są publikowane wskazują na to, że Tatarkiewiczowi bardzo dobrze udało się skondensować maksimum treści w bardzo niewielkiej objętości – powiedział.

Władysław Tatarkiewicz urodził się 3 kwietnia 1886 r., zmarł 4 kwietnia 1980 roku. To filozof i historyk filozofii, estetyk i etyk, historyk sztuki, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Studiował na różnych kierunkach i na różnych uczelniach. Prowadził wykłady z historii filozofii, etyki, estetyki na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1919-1921 wykłady z historii filozofii na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, później wykłady z historii sztuki i estetyki w seminarium historii sztuki Uniwersytetu Poznańskiego.

Trzytomowa Historia filozofii do dziś stanowi fundament kształcenia filozoficznego i akademickiego na polskich uczelniach.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki