Logo Przewdonik Katolicki

Mała "matura" z religii

Marcin Jarzembowski
Fot.

Teologia jest dla mnie czymś fascynującym powiedziała zwyciężczyni etapu diecezjalnego XXI Olimpiady Teologii Katolickiej, który przeprowadzono 13 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.


„Teologia jest dla mnie czymś fascynującym” – powiedziała zwyciężczyni etapu diecezjalnego XXI Olimpiady Teologii Katolickiej, który przeprowadzono 13 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

 


Trzy najlepsze osoby z etapu diecezjalnego – Katarzyna Konopska z IV LO, Ewelina Grzegorowska z VIII LO i Hanna Frelichowska z IV LO w Bydgoszczy pojadą w dniach od 17 do 19 marca do Krakowa na finał ogólnopolski.

 

Chęć zdobywania wiedzy

Hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmi „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, a ich organizatorem jest archidiecezja krakowska. Uczestnicy przeszli wcześniej etap szkolny, a niedawno diecezjalny, który składał się z testu pisemnego. – Skąd ta chęć zdobywania wiedzy teologicznej? Chyba należałoby zapytać o to samych uczestników. Przypuszczam, że po części wynika ona z tego, że są to członkowie różnych ruchów i wspólnot katolickich. Po drugie, bardzo często ważną rolę odgrywa zachęta katechety. To, że nauczyciel religii jest pasjonatem, przekłada się bardzo korzystnie na uczniów. Po trzecie, ciekawość młodych ludzi wobec pytań, jakie stawia współczesność – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Mirosław Gogolik.

Członkiem jakiego zakonu był Piotr Skarga? W którym roku arcybiskup Adam Stefan Sapieha został podniesiony przez papieża do godności kardynała? Jak brzmiało chrzcielne imię przyszłej świętej – siostry Faustyny Kowalskiej? – to trzy z 35 pytań testu na etapie diecezjalnym. – Zakres wiedzy, wymagany na olimpiadzie, to dość pokaźny materiał. Tym razem koncentrujemy się na literaturze, która dotyczy miłosierdzia jako przymiotu Boga, a także poznawania tej płaszczyzny przez nas, wiernych, chociażby w osobach siostry Faustyny Kowalskiej i współczesnych świętych – dodał ks. dr Mirosław Gogolik.

 

Miłosierdzie na czasie

Test trwał tylko 45 minut. – W teologii odnajdziemy spokój, odpowiedzi na wiele pytań, radość z tego, że dąży się do czegoś, co jest tak ciekawe i tajemnicze jednocześnie. Temat miłosierdzia jest trudny, ale bardzo pożyteczny i na czasie – dodała tegoroczna zwyciężczyni, uczennica IV LO w Bydgoszczy Katarzyna Konopska.

W pierwszej czwórce znalazły się aż trzy osoby z tej szkoły. – Młodzież jest dzisiaj pragmatyczna i próbuje przeliczać uczestnictwo w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach na konkretne zyski czy rodzące się dzięki temu możliwości, jak kwestia dostania się na studia. Ale jest też grupa osób rzeczywiście żywo zainteresowana teologią, filozofią. Teologia jest taką dziedziną wiedzy, która potrafi sensownie i prawdziwie pokazać sprawy Pana Boga, naszej relacji z Nim. To ważne w czasach, kiedy są problemy z religią, zwłaszcza z jej przełożeniem na życie praktyczne – dodał katecheta IV LO w Bydgoszczy Leszek Żuchowski.

 

Ukształtowanie powołania

Wymownym punktem spotkania było świadectwo kleryka czwartego roku WSD w Bydgoszczy Karola Rawicza-Kostro, który był trzykrotnie zwycięzcą olimpiady na etapie diecezjalnym. – Dla mnie udział w olimpiadzie zawsze był wynikiem chęci studiowania wiedzy i poszukiwania tej prawdy, którą daje teologia. Sam odkrywałem ją – jeśli można tak powiedzieć – na trzech poziomach. Najpierw wiedza liturgiczna, bo w roku 2005 tematem olimpiady była Eucharystia. Następnie wiedza o Janie Pawle II. Wiązało się to z olimpiadą o dekalogu w nauczaniu Ojca Świętego. I w końcu –  co miało dla mojego powołania istotne znaczenie – olimpiada dotycząca teologii fundamentalnej – powiedział.

Najlepsi otrzymali brewiarz dla świeckich, Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, a wszyscy najnowszą adhortację apostolską Verbum Domini.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki